Güncel Haberler

Yılbaşı için ‘4 günlük yasak’ açıklaması

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Sosyal Bilimler Kurulu üyesidir. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Bilim Kurulu’nun Yeni Yıl ile ilgili gündeme getirebileceği tedbirlere ilişkin açıklama yaptı.

4 GÜN SOKAK YASAĞI

31 Aralık Perşembe günü yılbaşı gecesi sokağa çıkma yasağı getirilebileceğini belirten İlhan, “Belki 31 Aralık’tan itibaren 4 günlük bir kısıtlama olabilir. Böylelikle yeni yıl vesilesiyle toplumdaki insanların hareketliliği azaltılır, dışarıda toplanma engellenir, evde toplanmaları engellenir. Biliyorsunuz, Ramazan Bayramı’nda da aynı kısıtlamayı yaptık. “Artık enfeksiyon 4 gün daha kısıtlama ile önlenebilir.”

yılbaşı gecesi için '4 günlük yasak' açıklaması

“EN BÜYÜK ÖNLEM KENDİNE SORUMLULUKTUR”

Kısıtlama olsa bile evde yapılabilecek olası partilere değinen Prof. Dr. İlhan, “Buradaki en büyük ölçü öz sorumluluktur. Böyle bir şey olur; cemiyet cumartesi akşamı bir araya geliyor, Pazar günü de buluşuyorlar, dışarıda sosyalleşiyorlar, Pazar akşamı herkes evine gidiyor. Hal böyle olunca da maalesef Cumartesi’yi takip eden 6-7-8. Günlerde hasta sayısının arttığını görüyoruz. Radyasyona baktığımızda evde bir araya gelmenin neden olduğu hastalar olduğunu görüyoruz. Toplum mümkün olduğunca çekirdek aile ile yaşamayı, kendi sorumluluğunda olmayı düşünmelidir. Aşı da gelecek. Aşı ile mücadelenin daha da güçleneceğini hepimiz biliyoruz. Bu aynı zamanda Yılbaşı gecesi için de geçerli ”dedi.

“EVDE BU PARTİ TAVSİYE ETMİYORUZ”

İlhan, insanların evde bir araya gelmemesi gerektiğini vurgulayarak, “İnsanlar evde bir araya gelmemeli. Parti olsun ya da olmasın, evdeki insanlar mümkün olduğu kadar misafir kabul etmemelidir. Çekirdek aile olarak bir arada olma zamanı, onlarla birlikte olma zamanı. Vatandaşlarımıza evde parti yapmalarını kesinlikle önermiyoruz. İnsanlar ihtiyaç nedeniyle bir araya gelirse, içeriye temiz hava konması, maske takılması ve mesafeye uyulması gerektiğini bir kez daha hatırlatalım ”.

Yeni yılda kurallara uyulmazsa davaların artıp artmayacağını değerlendiren İlhan, “O günleri görmek istemiyoruz. Çok ciddi sayıda hasta ile karşı karşıyayız. Hastanelerin yoğunluğunun artmasına izin vermemeliyiz. “Vatandaşlarımızın dikkatli olmasını istiyoruz” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu