Güncel Haberler

80 kişiyi hayattan koparmıştı! Uzman isim uyardı: Bir kadeh bile ölümcül

Ekim ayında İzmir’de 35, İstanbul’da 10, Aydın’da 9, Kırıkkale’de 7, Mersin’de 8, Kırklareli’de 3, Muğla, Zonguldak ve Tekirdağ, Samsun’da 2, Trabzon’da ise 80 kişi öldü.

Satıcılar adli makamlarca incelendikten sonra sahte içeceklerin bir kısmı Çukurova Üniversitesi Alkollü İçecek Analizleri Özel Gıda Kontrol Laboratuvarı’nda incelendi. Laboratuvarda yapılan analizler hakkında bilgi veren Çukurova Üniversitesi Alkollü İçecek Analizleri Özel Gıda Kontrol Laboratuvarı Müdürü, Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr.Turgut Cabaroğlu, son yıllarda sahte içecek üretiminin arttığını belirterek, 2020 yılında adli makamlardan 1.500 numunenin incelenmesi sonucunda yüzde 80’i sahte ürün oldu.

Prof.Dr.Turgut Cabaroğlu, yüksek alkollü ürünlerin riskli olduğunu ve bazen sahte içkilerden ölüm oranlarının olduğunu belirterek, ölüm nedenlerinin yüksek miktarda metil alkol içeren kayıtsız ürünlerden kaynaklandığını söyledi.

‘VATANDAŞLARIN METİL ALKOL VE ETİL ALKOL DAĞITMASI MÜMKÜN DEĞİL’

Metil alkolün kimya sektöründe kullanıldığını ve gıda alkolü ile ilgisi olmadığını belirten Prof. Dr. Cabaroğlu, “Kayıt dışı üretimlerde vatandaş, etil veya metil alkol olduğunu bilmeden alışveriş yapıyor ve bu alkolden içecek yapıyor. Size metil alkol etil alkol olarak satılırsa ve ondan bir içki içerseniz piyasaya sürdüğünüz noktalarda maalesef ölümler oluyor. Etil alkol ile metil alkolü görsel olarak ve koku ile ayırt edemezsiniz. Ancak metil alkol fiyatı daha ucuz ”dedi.

‘BİR CAM BİLE ÖLÜMCÜLDÜR’

1 litre içecekte 8 gramın üzerindeki metil alkolün yaşa, kiloya ve vücuda göre değişiklik göstererek insan vücudunda ölüme neden olabileceğini belirten Prof. Dr. Cabaroğlu, “80-90 gram hatta 100-150 gram bulduk. Son zamanlarda incelediğimiz ve ölümlere neden olduğumuz bu örneklerde litre başına metil alkol. Üründe bulunan alkolün yüzde 60’ının metil alkol olduğunu bulduk. “Bu ürünlerde 1 bardak içki bile ölümcül.”

80 kişiyi hayattan kesti!  uzman adı uyarıyor: bir bardak bile ölümcül

‘İÇMEDEN SONRA BEKLENMİYORSA DOKTORUNUZA GÖRÜN’

Metil alkol zehirlenmesi belirtilerinin baş dönmesi, karın ağrısı, bulantı, ishal ve görme kaybı olduğunu anlatan Prof. kısa sürede bir doktor. “

Cabaroğlu, yılbaşı öncesi alkollü içki alacak kişilerin bilmedikleri ve güvenmedikleri yerlerden alkol almamaları konusunda da uyarıda bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu