Güncel Haberler

Koronasavar maske dünyaya ihraç ediliyor! Yüzde 99.9 koruma

Koronavirüs salgınını önlemenin en etkili yöntemlerinden biri maske takmaktı. Siyah, mavi, yeşil, çiçek veya logo formlarında; Seyyar satıcılardan kırtasiyeye, akaryakıt istasyonlarından marketlere kadar pek çok yerde satılan maskeler hakkında bilgi veren Or-El Medikal Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Duman, 3 kattan oluşan maskenin meltblown kumaş teknolojisinden yararlanmasının önemine dikkat çekti. Duman, “3 katlı maskenin orta katmanında eritilerek şişirilmiş kumaş olmalı. Birinci ve üçüncü katlarda spunbond adı verilen bir kumaş kullanılmıştır. “Meltblown, filtreleme özelliği sayesinde virüs ve bakterilerin yüzde 99,9’unun geçişini engelliyor.” Smoke ayrıca vatandaşları merdiven altı maske üreticilerine karşı uyardı.

3 KATLI MASKE ‘MELTBLOWN’ İLE ÜRETİLMELİDİR

Türkiye’de maske imalatında çok çeşitli uygulamalarda kullanılan ve maske yapımcısı keçems olarak yapılan spunbond kumaş türünü keçems olarak tanımladığına dikkat çeken Cihan Smoke, “Meltblown adı verilen UV katkı maddesi, alev geciktirici gibi özelliklere sahip bir maske koruyucu kumaş olmalıdır. Bu kumaş daha yoğun bir lif yapısına sahip olduğu için yüksek filtreleme kapasitesine sahip. Meltblown yüzde 99.9 zehir geçirgenliği tutma sağlayan bir ürün ”dedi.

anti-koronavirüs maskesi dünyaya ihraç ediliyor!  yüzde 99,9 koruma

ÜRÜN KAYDI DİKKAT; PARANIZLA SAĞLIĞINIZDAN OLMAYIN

Merdiven altı üretim yapan mekanlarda maskenin korunmasının söz konusu olmadığını vurgulayan Duman, “3 katlı maskelerin hepsi güvenli değil, bu biraz firmalarla ilgili. Pazardaki merdiven altı firmaları mozaik üzerine üretim yapmaktadır. Bu işte en önemli şey zemin, hijyen, tasarımdır. Ürün Takip Sistemi (ÜTS) kaydı olmayan firmalardan maske satın almanızı önermiyoruz. Şirketleri araştırmak ve maske satın almak gerekiyor. Merdiven altındaki firmalardan ürün satın almayın ve sağlığınızla oynamayın. “Kendi paranla sağlığını kaybetme” dedi.

“BİRÇOK ÜLKEDEN TALEPLER”

Yeterli koşulları sağlamayan, sağlıksız koşullarda üretilen antivirüs maskelerini anımsatan duman, meltblown kullanılarak üretilen maske Almanya, İtalya, İngiltere ve Amerika gibi ülkelerden gelen talep ve hem Türkiye’nin maske stoğunun yeterli olması dikkat çekti hem yabancı hem de yerli için.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu