Güncel Haberler

Bulgar turistler Edirne’den vazgeçmedi

Edirne’de Cuma günleri kurulan ve kur farkı nedeniyle Bulgaristan’dan gelen turistlerin yanı sıra bölge halkından büyük ilgi gören Ulus Çarşısı, koronavirüs önlemleri kapsamında kapatıldı. Edirne’de kasa sayısının artması nedeniyle bu hafta kapılarını açmayan pazara gelen Bulgar turistler, çarşı esnafına giderek mağazalardan alışverişlerini gerçekleştirdi. İğneden ipliğe neredeyse her şeyi satın alan Bulgar turistler, salgın nedeniyle zor anlar yaşayan esnaflara destek oluyor ve şehrin ekonomisine katkı sağlıyor. ‘PAZARIN KAPANIŞI ESNAFA’YI YANSITTI’

bulgar turistler edirne'den vazgeçmedi

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, Ulus Çarşısı’nın kapanmasının esnaflara yansıdığını belirterek, “Pazarın kapanması dükkan sahiplerine yansıdı. Bulgaristan’dan gelenlerde azalma yok, aksine gitgide artıyor. Bulgarlar tüm dükkanlara ve alışverişe giderler. Şehre doğru yayılıyorlar. İşyerlerinde maske, mesafe ve hijyen kurallarına daha fazla önem verilmektedir. Gelen misafirlerin kurallarına uyarlar. Mağazalardan ve dükkanlardan alışveriş yapıyorlar ”dedi.

‘GÜNLÜK 4 BİN 500 KİŞİ GELİYOR’ bulgar turistler edirne'den vazgeçmedi

Bulgaristan’dan günde ortalama 4 bin 500 kişinin geldiğine dikkat çeken Zıpkınkurt, “Bulgaristan’dan günde ortalama 4 bin ile 4 bin 500 kişi geliyor. Hafta sonu bu sayı 9 ila 10 bine ulaşıyor. Edirne’den yiyecek, beyaz eşya, mobilya ve aklına gelen her şeyi alıyorlar. Bu da Edirne esnafına ve ekonomisine ciddi katkı sağlıyor. Son zamanlarda esnafın ciddi bir sorunu olduğunu görüyoruz. Bulgar turistler bizim için bir anlamda can simidi ”dedi.

‘KİŞİ BAŞINA 150 AVRO’YA KADAR GİDERLER’ bulgar turistler edirne'den vazgeçmedi

Bulgar turistlerin alışveriş, yemek ve konaklama gibi kişi başına harcadıkları paranın geçen yıla göre 100 euro’dan 150 euro’ya yükseldiğini belirten Zıpkınkurt, “Geçen yıl yaptığımız ankette kişi başı 100 euro harcadılar. Günümüzde pandemi nedeniyle araştırma yapamıyoruz. Esnafla yaptığım görüşmelerde bir tahmin olarak belirtmem gerekirse, giderleri kişi başı 150 Euro’ya çıktı. Şehre baktığımızda her dükkanda bir Bulgar müşteri var. Bu bizim için önemli ”dedi.

‘ESNAF PAZARININ KAPANMASINDAN MEMNUN KALDI’ bulgar turistler edirne'den vazgeçmedi

Saraçlar Caddesi’nde tekstil ürünleri satan esnaflardan Davut Topalova, Ulus Market’in kapanmasıyla işlerinin arttığını belirterek, “Cuma pazarı şimdiden işimizi kötü etkiliyor. Bu pazarın kapanmasını istiyoruz.

bulgar turistler edirne'den vazgeçmedi

Pazarın mevcut kapanması işimize olumlu yansıyor. Bulgarlar pazarın kapandığını görünce bize döndüler. Bizden alışveriş yaparak destekliyorlar ”.

bulgar turistler edirne'den vazgeçmedi

İşlerinin iyi olduğunu söyleyen esnaflardan Ahmet Sağlık, “Bulgaristan’dan gelenlerin sayısı azaldı ama işimiz gayet iyi. Ulus Pazarı kapandı ama yine Bulgaristan’dan gelenler var. Daha fazla parası olanlar şimdi geliyor.

bulgar turistler edirne'den vazgeçmedi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu