Güncel Haberler

Alibeyköy Barajı’nda aynı noktada çarpıcı görüntüler

Türkiye’de bu yıl sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde kaldı. İstanbul yıl boyunca barajları dolduracak yağış almadı. İSKİ verilerine göre İstanbul’daki barajların yüzde 80’den fazlası boş kaldı. Toplam doluluk oranı yüzde 19,62’ye düşen barajların kurak görünümü tehlikeyi ortaya koyuyor.

İstanbul’da yüzde 29,72 doluluk oranıyla Darlık Barajından sonra en çok doldurulan ikinci baraj olan Alibeyköy Barajı’nda suyun büyük bir kısmı çekildi. Alibeyköy Barajı’nın son durumu havadan görüntülendi. Dün çekilen görüntüler ile önceki yıllarda çekilenler karşılaştırıldığında durumun ciddiyeti bir kez daha ortaya çıkıyor.

GÖLÜN KISMI TEHLİKELİ İŞARETİ 2 YIL ÖNCE SU ALTINDA YAPILDI

2 yıl önce çekilen görüntülerde baraj kıyısındaki “Göle girmek tehlikeli” tabelasının bir kısmının sular altında olduğu görülüyor. Bugün oldukça çekilmiş olan su bu tabeladan yüzlerce metre uzakta. Şubat 2018’de görüntülerin çekildiği Alibeyköy Barajı’nın doluluk oranı yüzde 80 oldu. Bugün bu rakam yüzde 29,72.

alibeyköy barajı'nda aynı noktada çarpıcı görüntüler

GÜZEL KEMERİN SUYU YANSITAN BÜYÜYEN GÖRÜNTÜSÜNDEN ÇALIŞMA YOK

Alibeyköy Barajı havzasında kalan Mimar Sinan’ın önemli eserlerinden biri olan Güzelce Kemeri, bir zamanlar suya yansıyan görüntüsü ile büyülendi. Yüksekliği 29,5; 155 metre uzunluğundaki kemer artık sudan uzak. Su, çatlak toprakla değiştirildi.

4 YIL ÖNCE BUZ ATIŞ GÖLÜNDE BALIKÇI TEKNELERİ VARDI.

Ocak 2017’de çekilen görüntülerde yüzde 64,6 dolu olan Alibeyköy Barajı’nın donmuş olduğu görülüyor. Dört yıl önce göl soğuktan dolayı ince bir buz tabakasıyla kaplanırken, balıkçılar sadece kürekleri ile buzları kırıp ilerleyebiliyorlardı. Günümüzde sıcaklık 18 derece civarındayken keçiler aynı yerde otlamaktadır.

alibeyköy barajı'nda aynı noktada çarpıcı görüntüler

“CUMA YENİ BİR YAĞMUR SİSTEMİ GELİYOR”

İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros yaptığı açıklamada Ocak ayına dikkat çekti.

Meteorolojik tahminlere göre ay sonuna doğru kar ihtimali olduğunu belirten Toros, “Ocak ortasına doğru soğuk sistemlerin de geldiğini görüyoruz. Bu soğuk hava gelirse İstanbul’da hepimizin beklediği kar yağışını göreceğiz. İstanbul beyaza bürünecek. Bu kar yağışları yeraltı sularının beslenmesi açısından da büyük önem taşımaktadır. Şu anda Meteoroloji Müdürlüğü’nün cep telefonu uygulamasından ülkemizin batı kesiminden yağmurlu sistemin girdiğini görebiliyoruz. Oraya gitme hızına baktığımızda bu gece İstanbul’dan geçiş olacak gibi görünüyor. Hafta sonuna kadar sistem geçişi var, Cuma günü yeni bir yağmurlu sistem geliyor. Bu sistemler birbiri ardına geleceği için önümüzdeki hafta kışa hazırlansak iyi olur ”dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu