Güncel Haberler

‘MİT tırlarının ihbarcısı’ Mustafa İlhan hakkında flaş…

Adana ve Hatay’da MİT kamyonlarının durdurulması nedeniyle 30 yıl 5 ay hapis cezasına çarptırılan Fetullah Terör Örgütü’nün (FETÖ) “özel imamı” Mustafa İlhan’ın örgütsel eylemleri gerekçeli olarak açıklandı. karar.

Adana 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Ocak ayında MİT kamyonlarının durdurulmasını düzenlediği belirtilen FETÖ’nün 11 “sivil imamı” ve bir tugay generali olmak üzere 50 kaçak sanığın 27’sine verilen hapis cezalarına ilişkin gerekçeli kararında 1 ve 19 Ocak 2014’te sanık Mustafa İlhan’ın eylemleri de yer aldı.

Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde 1 Ocak 2014’te MİT kamyonlarının durdurulduğu ve “gıyaben ev” olarak bilinen hücre evinde yakalanan FETÖ’nün “özel imamı”, 1 Ocak 2014’te jandarmaya ihbar etti. Sanığın, örgütü kurma ve yönetme, güvenliğin niteliği veya iç veya dış siyasi menfaatler nedeniyle gizli kalması gereken bilgileri elde etme ve ifşa etme suçlarından 30 yıl 5 ay hapis cezasına çarptırıldığı belirtilen kararda Devletin, resmi belgelerde sahtecilik, sanık “Kakao Talk” örgütünün şifreli iletişim programının bir kullanıcısıdır. Kaydedildi.

Kararda yaklaşık 2 hafta önce FETÖ’nün devlet personeline sızdırdığı kripto örgütü üyeleri aracılığıyla örgüte yönelik operasyonu duyan İlhan’ın 18 Mayıs’ta kaçarak “devamsızlık evinde” yalan söylediği belirtildi Kimlik.

Mustafa İlhan’ın 6 Mart 2019 tarihine kadar örgütün “görünmeyen evinde” FETÖ nezaretinde saklandığına dair karara göre, MİT TIR’larının durdurulması davasında Adana ve çevresinde jandarmadan sorumluydu. 1 Ocak’ta Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde sanık “Halil” kod adlı sözde “yönetici” konumundaki örgüt imamının Hamza Ali Ece’nin talimatıyla jandarmaya ihbar ettiği kaydedildi.

NEVŞEHİR’DE KAMYONLARIN DURDUĞU ORGANİZE OLDUĞU TOPLANTIYA KATILDI

Kararda, eylemin basit bir ihbar doğrultusunda yapılan bir arama olmadığı, bir organizasyon planı ve çalışma kapsamında kararlaştırılıp uygulandığı açıklandı ve şu ifadelere yer verildi:

Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde 1 Ocak 2014 tarihinde MİT devlet sırrı kapsamında yardım faaliyetlerini yürüten kamyonun ve ona eşlik eden aracın durdurulması eylemini koordine eden sanıklar, Hatay İl Jandarma Komutanlığı’nda birinci teğmen olarak görev yapıyor. İstihbarat Şube, Gökhan Görkan ve Adana İl Jandarma İstihbarat Şubesi. Bu eylemi organize etmek için 20-22 Eylül 2013 tarihlerinde müdürlüğündeki teğmen Orhan Şahin Nevşehir’in Kozaklı ilçesinde bir otelde organizasyon toplantısı düzenledi ve şüpheliler Hamza Ali Ece, Mehmet Cevher Koyuncu, Mustafa İlhan, Fatih Kaya idi. , Hasan Bektaş ve Süleyman Gürbüz’ün katıldığı belirlendi.

Mustafa İlhan’ın “sohbet toplantısı” düzenlediği, örgütsel eylemlerinden üstün olan “özel imamlar” tarafından yönetildiği ve FETÖ’nün verdiği görevleri sorgusuz sualsiz uyguladığı belirtilen kararda, aşağıdaki değerlendirmeler paylaşıldı. :

“Mustafa İlhan, Adana’daki FETÖ / PDY jandarma personelinin ‘yöneticisi’ olan sanık ‘Halil Müdür’ kod adlı sanık Hamza Ali Ece’nin emriyle 1 Ocak 2014 tarihinde Hatay’ın Kırıkhan ilçesine sevk edilmiş ve çevreleyen alanlar. MİT’e ait yardım kamyonlarının durdurulması olayında ihbarı yapan kişinin kendisi olduğunu belirten polis ve savcı ifadelerinde, durdurma eyleminin birincil sorumlularından İlhan’ın olduğu belirtildi. MİT’e ait tırlar, ayrıca teşkilat içinde ‘müdür yardımcısı’ ve jandarma görevlisi ‘özel imam’ idi. Sanık, suç konusunun önemi ve değeri, sonucu ve sanığın niyetinin yoğunluğu göz önünde bulundurularak, emir ve talimatları iletmek suretiyle teşkilatta idari niteliklere sahip olduğu alt sınırdan uzaklaşarak cezalandırıldı. FETÖ içindeki üstlerinden aldı.

MİT KAMYONLARI VE SÜRECİNİ DURDURMAK

1 Ocak 2014 tarihinde Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde ve 19 Ocak 2014’te Adana’nın Ceyhan ilçesinde MİT kamyonları durduruldu.

Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde 1 Ocak 2014 tarihinde MİT kamyonlarının durdurulduğunu jandarmaya bildirdiği belirlenen FETÖ’nün “özel imamı” Mustafa İlhan, Ordu’daki hücre evinde yakalandı.

Aralarında Mustafa İlhan’ın da bulunduğu 50 sanıktan 27’si, MİT kamyonlarının durdurulmasını organize ettikleri gerekçesiyle Adana 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 1 yıl 10 ay 15 gün arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı. Sanık İlhan, “silahlı terör örgütü kurma ve yönetme, devletin güvenliğinin doğası gereği gizli tutulması gereken bilgileri sağlama ve ifşa etme suçlarından da 30 yıl 5 ay hapis cezasına çarptırıldı.” , resmi belgelerde sahtecilik “.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu