Güncel Haberler

Ahmet Kural’a “taksirle yaralama” suçundan dava açılmıştı! Cezası belli oldu

Anadolu 37. Asliye Ceza Mahkemesi, 7188 sayılı “Kasıtlı ihmal ile yaralamaya” sebebiyet vermekten 1 yıl 6 aya kadar hapis cezası talep eden Kuralı İddianameyi kabul etti. Usul Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması “basit yargılama usulü” uygulanmıştır.

Dosyayı taraflara bildiren mahkeme, her iki tarafın da ifade ve savunmalarını sunmasının ardından dosya üzerinden duruşma yapmadan davayı çözdü.

Ön inceleme raporunu hazırlayan mahkeme, şikayetçi Nursen Kadayıfçıoğlu’nun suçun zarar görmesi durumunda davaya katılma talebini kabul etti. Şikayetçinin avukatının basit yargılama usulünü uygulamama talebini reddeden mahkeme, soruşturulacak başka husus kalmaması nedeniyle ön inceleme duruşmasını sonlandırdı ve davayı sonuçlandırdı.

KURAL KARARA İTİRAZ EDERSE, Duruşma AÇILACAKTIR

Bu kapsamda mahkeme, sanık Ahmet Kural’ın “kasten yaralama” suçunu işlediği görüldüğü için 12 bin TL adli para cezasına çarptırılmasına karar verdi.

Adli para cezasının 4 eşit taksitte ödenmesi gerektiğine karar veren mahkeme, sanık Kural’ın kusurunun niteliğini ve ciddiyetini ve şikayetçinin zararının olduğunu dikkate alarak kararın açıklanmasının ertelenmesine gerek olmadığına karar verdi. telafi edilmedi.

Mahkeme ayrıca, sanık Ahmet Kural’ın ehliyetinin 10 ay süreyle geri çekilmesine karar verdi.

Kararın tebliğinden itibaren 7 gün içinde tarafların itiraz hakkı bulunduğunu hatırlatan mahkeme hakimi, ön inceleme raporuna, yasal süresi içinde itiraz edilmesi halinde duruşma açılacağını ve sanık varsa Karara itiraz etmiş ve yeniden mahkumiyet kararı verilmişse, ceza dörtte bir oranında indirilmeyecek.

İDDİA

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Ahmet Kural’ın 19 Şubat’ta Ankara’ya 01 Güney yolundaki Altunizade kavşağından sürmekte olan Berkay Yurtsever’in kullandığı araca çarptığı belirtildi.

İddianamede, Ahmet Kural’ın daha sonra Nursen Kadayıfçıoğlu’nun aracına çarptığı ve zincirleme trafik kazası meydana geldiği ve kaza nedeniyle Kadayıfçıoğlu’nun yaralanmasına neden olan Kural’dan şikayetçi olduğu kaydedildi.

Kaza sonrası yapılan ölçümde sanık Ahmet Kural’ın 1.85 alkollü alkol içeriğine sahip olduğu tespit edilen iddianamede, kaza raporuna göre Kural’ın kazanın oluşumunda kusurlu olduğu belirtildi.

İddianamede sanık Kural’a “ihmal ile kasten yaralama” suçundan 4 aydan 1 yıl 6 aya kadar hapis cezası istendi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu