Güncel Haberler

“Tedbir alınmazsa Göller Bölgesi, çöller bölgesi olacak”

tedbir alinmazsa goller bolgesi coller bolgesi olacak

Jeoloji Mühendisleri Odası Burdur Şubesi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Yüksek Jeoloji Mühendisi Servet Cevni, bölgedeki göllerde kuruma ve çekilmenin devam ettiğini söyledi. Çevni, “Göllerimiz kuruyor. Göller Bölgesi tehlikede. Bu durumun pek çok nedeni olsa da, bu nedenlerin çoğu insan kaynaklıdır. Yani yer altı ve yerüstü sularımıza direk insan eliyle zarar verilerek oluşur. Hemen hemen herkes bu durumdan rahatsız ve herkes bu konudaki hassasiyetini dile getiriyor ancak bildiğimiz kadarıyla çözüme yönelik bir adım atılmadı ”dedi.

1609829314 104 tedbir alinmazsa goller bolgesi coller bolgesi olacak

BİR ÇOK NEDEN VAR

Servet Cevni, göllerin kurumasının tek bir olaya atfedilemeyeceğini belirterek, bunun pek çok nedeni olduğunu belirterek, “Başlıca olanlar teknolojik gelişmeleri kullanmamak, göllerimizi besleyen nehirlerin rejimine olumsuz insan müdahalesi ve yeraltı suyu kaynaklarıdır. tarımsal sulamada yüksek su tüketimi, havzadaki kaçak sondaj kuyularından sızıntı. su kullanımı ve küresel iklim değişiklikleri. Bahsettiğimiz sorunlar, bireysel olarak çözülebilecek sorunlar değildir. Ciddi anlamda komisyonlar uzman komisyonlar tarafından kurulmalı ve araştırılmalıdır ”dedi.

1609829314 91 tedbir alinmazsa goller bolgesi coller bolgesi olacak

‘SU HAYATTIR’

Servet Cevni, göllerin kuruması sonucu göl tabanında biriken organik ve inorganik maddeler içeren birçok bileşenin rüzgarlar tarafından taşınacağını ve en yakın yerleşim yerlerinde hava koşullarının değişeceğini vurguladı.

1609829314 658 tedbir alinmazsa goller bolgesi coller bolgesi olacak

“Göllerimizin kuruması bölgemizdeki yaşam kalitesini çok kötü etkileyecek bir durumdur. Doğada her şey birbirine bağlı dişliler gibi çalışır, bu nedenle tek bir vitesle ilgili sorun genel bir rahatsızlık yaratır. Bu bağlamda, konulara bakış açımızı tazelersek, pek çok şeyin yolunda gitmediğini, hepsinin birbirine bağlı olduğunu görebiliriz. “

1609829314 20 tedbir alinmazsa goller bolgesi coller bolgesi olacak

“Mevcut su havzalarımızda ciddi sorunların olduğu yadsınamaz bir gerçek. Su hayattır. Havzalarımızı iyi koruyamamak, geleceğimizi ve dolayısıyla hayatımızı koruyamamak demektir. Tatlı su havzaları doğrudan varoluş mücadelesi olarak ciddiye alınmalı ve can güvenliğimizi birinci derecede tehdit ettiği göz ardı edilmemelidir. Su olmadan kişi ortalama 3 gün yaşayabilir. “

1609829314 663 tedbir alinmazsa goller bolgesi coller bolgesi olacak

‘İLK ÖNCELİĞİMİZ BURD VE SALDA GÖLÜ’

Jeoloji Mühendisleri Odası Burdur Şube Başkan Vekili Yüksek Jeoloji Mühendisi Servet Çevni, kimyasal olarak sınıfta kalan havza suyunun tüketildiğini, neredeyse tüm kaynakların ve göllerin tehdit altında olduğunu belirtti.

1609829314 964 tedbir alinmazsa goller bolgesi coller bolgesi olacak

“Mevcut su kütlelerimizi artırmak için uygun bir çalışma yapılabilir, kış aylarında göllerimize yakın bölgelerde atık sularımızı yerçekimi veya asansör hatları ile göllere taşımak için çalışabiliriz. Öncelikli önceliğimiz, insan hayatını en çok etkileyen Burdur Gölü ve Salda Gölü. Biri turizm açısından çok önemli, bir diğeri Burdur için. Tabi bütün göllerimiz çok değerli ama önceliğimiz Burdur ve Salda gölleri olarak bir eylem planı ortaya koymak ve bu konunun yetkili ve uzman kişilerce araştırılması gerekiyor. Bu gölleri bir şekilde doğaya yeniden kazandırmamız, yok olmalarını önlememiz ve küçük bir getiri sağlamamız gerekiyor. “

1609829314 719 tedbir alinmazsa goller bolgesi coller bolgesi olacak

‘BÖLGEMİZ YAKINDA ÇÖL BÖLGESİ OLARAK TANINACAK’

Burdur bölgesinin Göller Bölgesi olarak bilindiğini anlatan Servet Cevni, “Maalesef bu kuraklık, yer altı ve yerüstü sularımızın korumasız kalması sonucu göllerimiz giderek küçülüyor ve öngörülemeyen bir hızla kuruyorlar. . Müdahale edemezsek Göller Bölgesi olarak bilinen bölgemiz yakında çöller bölgesi olarak anılacaktır. Göller Bölgemiz çöller bölgesi olmasın. Buradan açık görüşme yapıyoruz. Bu konuya kaynak ayıralım, Jeoloji Mühendisleri Odası olarak hizmet vermeye her zaman hazırız. Bir an önce bir çözüm planı hazırlanmalı ”.

1609829314 683 tedbir alinmazsa goller bolgesi coller bolgesi olacak

‘YAKINDA SALDA GÖLİMİZİ DE KAYBEDECEĞİZ’

Salda Gölü’nün turizm açısından önemli olduğunu kaydeden Cevni, çekilme nedenini burada açıkladı:

Sorun, havza kökenlidir. Salda, göllerimizden sadece birini etkilemekle kalmayıp, dünya çapında ses getiren ve NASA’nın dikkatini çeken bir göl. Kuraklıkla ilgili ciddi bir araştırma yapılmazsa yakın gelecekte Salda Gölümüzü kaybedeceğiz. Bölgemizdeki tüm göller tehlikede. Sadece bazıları bu tehdidi gözle görülür şekilde hissettirebilir. Ama ne yazık ki Salda Gölü uzun vadede aynı sonucu yaşayacak ”dedi.

1609829315 924 tedbir alinmazsa goller bolgesi coller bolgesi olacak

1609829315 404 tedbir alinmazsa goller bolgesi coller bolgesi olacak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu