Güncel Haberler

TBMM Başkanı Şentop: Herkes aşı olmadan mümkün değil

Meclis Başkanı Şentop, Asya Parlamenterler Meclisi (APA) Başkanlık Konseyi heyetini kabul etti. Asya Parlamenterler Meclisi Genel Kurul toplantılarının 2017 ve 2018’de İstanbul’da, 2019’da Antalya’da yapıldığını hatırlatan Şentop, “Aslında bugün yine yapacağız ama genel kurul toplantılarını yüz yüze yapamayız. epidemi. Umarım bu koşullar bir an önce ortadan kalkar ve görüşmemizi yüz yüze yaparız ”dedi.

‘BÜYÜK DEĞİŞİM BAŞLIYOR’

20. yüzyılın sonundan itibaren dünyada büyük bir değişimin başladığını ve 20. yüzyıl paradigmalarının sona erdiğini kaydeden Şentop, “Bu paradigmalara göre kurulan uluslararası platformlar, organizasyonlar ve kurallar tartışılır hale geldi. Bize göre 21. yüzyıl yeni bir dünyanın başlangıcı olacak. Bu nedenle yeni uluslararası platformlara ve yeni yaklaşımlara ihtiyaç vardır. Asya Parlamenterler Meclisinin bu konuda çok önemli bir işlevi görebileceğini düşünüyorum ve inanıyorum. Artık sadece Avrupa ülkeleri ve Batı ülkelerinin oyuncu olduğu ve diğer ülkelerin seyirci olduğu bir dünya yok. Bundan sonra böyle bir dünya olmayacak. Türkiye’de zaten bir dönemdeyiz ‘Re-Asian’ başlığı altında dış politika hedeflerimizde önemli bir açılım belirledik. “Asya ülkeleri ile ilişkilerimizi her alanda, özellikle de bu platform ile geliştirmeye çalışıyoruz.”

‘VİRÜSLERİN VE TEDAVİ VE AŞILARIN KÜRESEL OLDUĞUNU ANLIYORUZ’

Asya Parlamentosu Türkiye Meclis başkanlığını üstlendi, tüm faaliyetlerin çok yakından olduğunu vurgulayan Şentop, “Bu süreçte dünyada Kovid-19 salgını bu değişimi gösterecek, bir yandan değişimler hızlanacak, bir yandan da doğanın değişeceği Değişim, bazı olasılıkları ortaya koymanın önemli olduğunu düşünüyorum.Küreselleşmeden bahsederken en önemli konu sadece paranın, insanın ve insan dolaşımının ekonomik etkilerinin küreselleştiğini düşünmemiz ama Kovid-19 ile biz sağlık, hastalık, virüs, tedavi, aşı ve tıbbın her şeyinin de küresel olduğunu anladı … Bugün aşılarla ilgili çalışmalar yapılıyor, zengin ülkeler kendi vatandaşlarını aşılayıp bu hastalıktan kurtulabilirse yapacaklar. Ama bu yeterli değil, aşıyı tüm dünyaya yaymadan ve tüm insanlara aşı yaptırmadan dünya sağlığını korumamız mümkün değil İnsan dünyanın hiçbir yerinde şifa içinde yaşayamıyorsa Huzurlu ve barışçıl şekilde, asgari insani şartlar altında, diğer tüm insanların hayatı, huzuru ve sağlığı tehdit altındadır. Dünya çapında milyonlarca insan öldü. On milyonlarca insan hastalıktan etkilendi. Ülke ekonomileri ciddi şekilde etkilendi. Bu salgın sürecin bir süre daha devam edeceği tahmin ediliyor. Tabii ilk başladığında çok kısa olacağı tahmin ediliyordu. Bu doğrultuda uluslararası ilişkiler çerçevesinde yapılacak toplantı ve faaliyetler erteleme niyetiyle hareket etmektedir. Ancak salgın yayıldığında uluslararası ilişkileri, faaliyetleri ve toplantıları ertelemenin doğru olmadığını hepimiz düşünüyoruz. “Bu toplantı ve etkinlikleri hem yüz yüze hem de çevrimiçi platformlarda sürdürmeye kararlıyız.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu