Güncel Haberler

Son dakika… Altun’un evinin fotoğraflanmasıyla ilgili Kaftancıoğlu hakkında dava açıldı

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na “suça tahrik” ve “suçu ve suçluyu övmek” suçlamasıyla dava açtı. Kaftancıoğlu hakkında hazırlanan iddianamede, Cumhurbaşkanlığı İletişim Müdürü Fahrettin Altun’un Kuzguncuk’taki evinin fotoğrafında CHP Üsküdar İl Başkanı Suat Özçağdaş’ı kışkırttığı iddia edildi. “Özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği” iddiasıyla yargılanan CHP Üsküdar İlçe Başkanı Suat Özçağdaş yaptığı açıklamada, il başkanının talimatı üzerine eylemi gerçekleştirdiğini söyledi. Kaftancıoğlu, 9 aydan 10,5 yıla kadar hapis istemiyle hakim karşısına çıkacak.

TAKİP OLMAYANLAR KALDIRILDI

Kaftancıoğlu’na daha önce de aynı suçlamayla ilgili takipsizlik kararı verilmişti. Kaftancıoğlu’nun sosyal medya paylaşımları ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirildi. Kararda, Kaftancıoğlu’nun özel hayatın gizliliğini kışkırtma suçuna ilişkin yetersiz delil ve diğer suçlara ilişkin unsurların bulunmaması nedeniyle yargılanmadığı belirtildi. Altun’un avukatının itirazı üzerine İstanbul Anadolu Adliyesi 8. Sulh Ceza Mahkemesi, “Canan Kaftancıoğlu aleyhinde yargılama için yeterli şüphe ve delil bulunması nedeniyle, ihtiyati tedbir ve takdiri yetkili mahkeme tarafından özel hayatın gizliliğini ihlal ve başka suçlar işlemek suçu ” gerekçesiyle takipsizlik kararı kaldırıldı.

İstanbul Anadolu 8. Sulh Ceza Hakimliği, soruşturma dosyasının yeniden soruşturma savcılığına gönderilmesine karar verdi. İddianamede, mahkemenin takipsizlik kararını iptal etmesi nedeniyle kamu davası açılması gerektiği belirtildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu