Magazin

Komedi isterken yine karanlık yere döndüm

◊ Şimdiye kadar birçok farklı karakteri oynadınız. Sette oynadığınız zor rolleri izlerken yaşıyoruz. Sorum şu, ağır rollerden sonra etkisinden kurtulmak için takip ettiğiniz bir rutin var mı?

– Yönetmeye çalışıyorum. Komik, çünkü “Hillbilly Elegy” filmi çıkmadan önce çok daha hafif bir rol oynamayı amaçlamıştım. Mesela komedi yapmak istedim. “Toksik olmayan, hasar görmemiş bir karakter bulamaz mıyım?” Sonra bu proje geldi. Ron (Howard) ile konuştum, kitabı okudum. Sonra “Karanlık bir yere geri dönüyoruz” dedim. Bu tür karakterler elbette zordur. Kendime koymaya çalıştığım kurallarım var. Ara vermek gibi. İki farklı modum var. Biri çalışırken gerçekten işe odaklanmak, diğeri ise çalışmıyorsam kapatma anahtarıma basmak. Karım, “Ya açıksın ya kapansın.” Bu yüzden hiçbir şey yapmamakta çok iyiyim. Bunun faydalı olduğunu düşünüyorum çünkü gerçekten fişini çekebilirim.

komedi isterken yine karanlık yere gittim

◊ Bu fişi nasıl çekersiniz? Bir örnek verebilir misin?
– Örneğin, telefonunu kaybeden ancak bulmak için saçını oynatmayan birini düşünün. Ben o kişiyim. “Pekala, evren bana fişten çekmenin zamanının geldiğini söylüyor, bu bir işaret,” dedim ve kendimi kapatıyorum.

Anne olmak daha önemli
◊ Az önce karınız Darren Le Gallo’dan bahsettiniz. Sizin gibi harika bir kariyere sahip biriyle nasıl evleneceğimizi bize anlatır mısınız?

– Kızım ve kocamla oluşturduğum aile, köküm. Beni hayatta tutan, bana amaç veren şey. Her gün kalkıp işe gitmemin sebebi onlar. Her zaman kayıtsız şartsız yanımda olanlar. Onlar olmadan bir şeyler yapmanın çok zor olacağını düşünüyorum. Çünkü kendimi güvende hissettirenler onlar. Kendime meydan okumak için nedenlerim onlar çünkü kendime meydan okumamı sağlıyorlar. Başaramazsam, benimle olacaklarını biliyorum. Bu yüzden her şeyi onlarla denemek çok rahatlatıcı

. Diyor “Ailem benim köküm, beni hayatta tutan şey” diyorsun. Anne olmak profesyonel çalışma hayatınızı nasıl etkiledi?
– Bence anne olmak oyuncu olmaktan daha önemli. Yaptığım işi seviyorum ve böyle bir işe sahip olduğum için minnettarım. Ama bir an bile düşünmeden işimi kızıma bırakabilirim.

Amy Adams

komedi isterken yine karanlık yere gittim

AİLEM VE SEVDİKLERİM PANDEMİ’DE HAYATIMIN ODAKLI OLDU

◊ Covid dönemi sizi nasıl etkiledi?

– Şahsen, bu dönemde çok fazla uykusuzluk yaşadım. Eşim haberleri izlememem gerektiğini söylüyor ama haberleri takip etmeden yapamam. İzlediğim tüm olumsuzluklara rağmen umutluyum. Pandemi sonrası hayatımızı gerçekten merak ediyorum. Covid ile hayatım küçüldü. Daha çok aileme odaklandım. İnsanlarla daha önce yaptığımdan daha fazla iletişim kurmaya çalışıyorum. Kız kardeşlerim, erkek kardeşlerim ve yakın arkadaşlarımla ilişkimin güçlendiğini hissediyorum. Ailem ve sevdiklerim hayatımın odak noktası oldu. Umarım böyle kalır.

◊ Bu dönemde fiziksel olarak daha iyi olmak için ne yaptınız?
– Sağlıklı yaşamda daha iyi olmalıyım. Üzerinde çalışmam gereken şeylerden biri uyku. Korkunç bir uyku rutinim var. Televizyon izlerken kanepede uyuyorum. Zaman geçirmem ve öğrenmem gereken tek şey uyku rutini. Şu anda neredesin? – Los Angeles’taki prodüksiyon ofisimdeyim. Mart ayından bu yana ilk defa ofise geldim.

◊ “Hillbilly Elegy” gerçek bir hikaye. Oyunculuğunuz ve Glenn Close’un performansı da çok beğenildi. Sarhoş oynamak için içmeye, bağımlı oynamak için uyuşturucu kullanmaya gerek yok. Bağımlı bir anneyi “zarar görmüş rollerin kraliçesi” olarak tasvir ederken nelere dikkat ettiniz?
-Bu filmde bağımlılığın bir sonuç olarak görülmediğinden emin olmak istiyorum. bu mantıklı mı? İlk önce, bağımlılığın kendisinden ziyade neden olan ve besleyen daha derin sorunlara dalmam gerekiyordu. Kendinden şüphe duyma, hayal kırıklığı, sorunlardan kaçınmak için kendi kendine ilaç verme… Bitmeden önce sebeplere gittim ve karakteri yarattım. Ve rollerde benim için önemli olan bir diğer şey de karaktere empati ile yaklaşmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu