Güncel Haberler

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri, sokak köpeklerini Gebze’ye bıraktı

Olay, Gebze’nin Balçık İlçesi’ndeki ormanlık alanda meydana geldi. Bölgede görev yapan Gebze Belediyesi Park ve Bahçeleri ve Temizlik İşleri personeli, İstanbul Büyükşehir Belediyesi logolu araçla bölgeye başıboş köpek bırakıldığını fark etti. Aracı durduran ve içerideki kişiye ne yaptığını soran çalışanlar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin çeşitli yerlerden topladıkları köpekleri Gebze’ye getirip bıraktığını öğrendi. Bunun üzerine polis ekiplerine haber verildi. Tutanağı hazırlayan Gebze Belediyesi polis ekipleri, failler hakkında idari işlem başlattı.

i̇stanbul büyükşehir belediyesi ekipleri başıboş köpeklerini gebze'ye bıraktı

Konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, “Özellikle CHP İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından zaman zaman bölgemize hayvanlar bırakılıyor. Arkadaşlarımız bunları yakalamasına rağmen, basın ve medyaya iyi niyetle hizmet edilmedi. Bu, defalarca gerçekleşen bir olaydır, bir kez değil. O da cesur, ‘Ben buranın İstanbul olduğunu sanıyordum’ diyor.

i̇stanbul büyükşehir belediyesi ekipleri başıboş köpeklerini gebze'ye bıraktı

Böyle bir boğa olabilir mi? Bu hayvanları nereye boşalttığınızı bilemezsiniz, hangi ilçe tahliye ettiğiniz yer. Bu nedenle hayvanları dışarıdan buradan indirirler. Tahliye edilen bu hayvanlar, kanuna göre burada hayvan statüsüne sahip değildir. Bunlar dışarıdan geldi. Bu hayvanları alıp sığınağa götürdüğümüzde, onları oldukları yerden almış sayılamayız. Bu yüzden hayvanları dışarıdan alıp, kısırlaştırılmaları gerekiyorsa kısırlaştırmaya, barınağa gitmeleri gerekiyorsa barınağa götürüyoruz ”dedi.

i̇stanbul büyükşehir belediyesi ekipleri başıboş köpeklerini gebze'ye bıraktı

Sokak köpeklerini araçla getirip bölgeye bırakan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Gebze Belediyesi ekipleri tarafından cep telefonu kamerasıyla görüntülendi. Görüntülerde savunma yapan İBB görevlilerinin, bölgenin İstanbul sınırları içinde kaldığını düşündükleri için köpekleri burada bıraktıklarını söylediği anlar yaşandı.

i̇stanbul büyükşehir belediyesi ekipleri başıboş köpeklerini gebze'ye bıraktı

Öte yandan bölgedeki hayvan hareketlerini gözlemlemek için kurulan fotoğraf tuzağı ile 12 Nisan 2019’da benzer bir olayın kaydedildiği ortaya çıktı. Fotoğraf tuzağına yansıyan görüntülerde İBB Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü logolu minibüsün hızla bölgeden uzaklaştığı ve çevredeki köpeklerin aracı kovaladığı görülüyor. Davanın soruşturması devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu