Güncel Haberler

İletişim Başkanı Altun’dan bazı İranlı siyasetçilerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik ifadelerine tepki

Altun yaptığı açıklamada, bazı İranlı siyasilerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili açıklamalarına tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Ermenistan’ın işgal ettiği Azerbaycan topraklarının kurtuluşu için Bakü’de düzenlenen Zafer Yürüyüşü’nde Bahtiyar Vahapzade’nin “Araziden pay yok” şiirini okuduğunu hatırlatan Fahrettin Altun, ” şiir. Söz konusu şiirde, Ermenistan’ın bir mağdurda yarattığı Azerbaycan topraklarını işgal ettiği duygusu duygusal olarak ifade edilmekte ve hiçbir şekilde İran’ın isminden bahsedilmekte veya ima edilmemektedir. “ifadelerini verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Karabağ’daki işgali şanlı bir mücadele ile sona erdiren Azerbaycan’ın tarihi zaferinin coşkusunu paylaşmak için konuşmasına bu satırlara yer verdiğini belirten Altun, şöyle devam etti:

“Bölgenin barış ve istikrarı adına yeni bir sayfa açmış olan komşu ülkenin haklı zaferinin coşkusunu paylaşmak yerine, bir şiirin anlamının çarpıtılmasını anlamakta zorlanıyoruz. anlamsız bir gerilim yaratmak ve bugüne kadar işgalci olan Ermenistan’ı memnun edecek bir tavır sergilemek.

Cumhurbaşkanımıza ve ülkemize karşı yapılan saldırgan açıklamaları, kasıtlı olarak bağlam dışı bir şiirle kınıyoruz.

İran’ın İran’ı hedef alan kampanyaları ile ilgili temelsiz iddialar üzerine İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Muhammed Cevad Azerbaycanlı Cahro benim ‘İran’da Safevi dönemi haritası’ tarihini paylaşan sınırda olma vardırıl kadar bölgede barış çalışmaları yürütmüştür ve kardeşlik yasasının yıkıcı doğamıza ilişkin taşıdığı açıktır. “

“İRAN YAKASININ TUTUMU TUTUMLANDI”

Ne Türkiye ne de başka bir ülkenin topraklarında olmayı asla hoş görmeyeceklerini vurgulayan Fahrettin Altun, “İranlı yetkililer tarafından ülkemize yöneltilen asılsız suçlamalara güçlü cevabımız ve yaklaşımında azami özen ve duyarlılık gösterilmesi beklentimiz Bunun ardından İranlı yetkililer, dün akşam Dışişleri Bakanlığımıza çağrılan İran’ın Ankara Büyükelçisinin dikkatine getirildi ve İran tarafının tavrı protesto edildi. açıklamaya yer verildi.

Türkiye’de, uluslararası baskı pahasına İran devletinin zor dönemleriyle yüzleşmek için İran’ın unutulmaması gerektiğini vurgulayan Amr’ın yanında duran insanlara destek verdiklerini söyledi:

“Bölgemizin barış, istikrar, barış ve güvenliğinin ülkelerimize büyük sorumluluklar yüklediği bir dönemde, ikili ilişkilerimizi gölgede bırakabilecek her türlü tutum ve söylemden dikkatle kaçınmanın son derece önemli olduğunu hatırlatıyoruz.

İranlı yetkililere, bu sanrısal ruh halinden bir an önce kurtulmalarını ve ortak tarihsel geçmişimizden ve halklarımız arasındaki güçlü bağlarımızdan yararlanarak düşmanlık değil olumlu bir gündem yaratmalarını tavsiye ediyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu