Güncel Haberler

Gaz şikayetiyle gitti ama… Doktorlar da şaşkın: İlk kez karşılaştım

Eskişehir’de yaşayan Sıddıka Akkoyun, uzun süredir karnında yaşadığı şişkinlik nedeniyle hastaneye başvurdu. Akkoyun’a burada gaz teşhisi kondu ve ilaç tedavisine başlandı. Ancak Akkoyun, şikayetlerinin geçmemesi üzerine başka bir özel hastaneye gitti. Burada yapılan incelemeler sonucunda Akkoyun’un midesinde büyük bir kitle olduğu belirlendi. Derhal ameliyat olmak isteyen Akkoyun, koronavirüse yakalandığında 30 gün ertelendi. Koronavirüsten kurtulan Akkoyun, hastanenin genel cerrahi uzmanları Prof. Dr. Bekir Yaşar ve Op. Dr. Hüseyin Pala tarafından ameliyat edildi. Başarılı operasyon sonucunda Akkoyun’un karnından 32 cm boyunda ve 9 kg ağırlığında bir tümör çıkarıldı.

‘ÇOK BÜYÜK, EDEBİYATTA ÇOK NADİR’

Ameliyatı yapan doktorlardan Genel Cerrahi Uzmanı Hüseyin Pala, literatürde bu kadar büyük bir kitlenin oldukça nadir olduğunu söyledi. Hastanın kendisine gaz şikayeti ile geldiğini belirten Pala, “Hastamızın önceki muayenelerinde hep gaz ve gaz şişkinliği tedavisi verildiği düşünülüyordu. Hasta ayrıca yıllarca gaz olduğunu düşündü. Yaptığımız muayenelerde hastanın gaz şikayetinin sebebinin büyük bir kitle olduğunu gördük. Bu kütle yaklaşık 32 santimetre boyutunda ve 9 kilogram ağırlığındaydı. Bunun üzerine hazırlıklarımızı yaptık ve hastanın ameliyatını planladık. Ancak hasta koronavirüse yakalandıktan sonra yaklaşık 30 gün ameliyatı ertelemek zorunda kaldık. Sonrasında başarılı bir operasyonla kitleyi çıkardık. Muayene, bunun bir kas tümörü olduğunu ortaya çıkardı. Bununla birlikte, literatürde bu kadar büyük olanı oldukça nadirdir. Çok yaygın bir boyut değil. Hastanın dolaşım sisteminde sorunlara neden olacak kadar büyük olması nedeniyle hastanın çarpıntıları ve tansiyon sorunları vardı. Operasyon sonrası hastada ciddi rahatlama oldu. Gaz şikayetlerinin de tamamen ortadan kalktığını gördük. Yavaş yavaş meyve yemeye başladı. Daha önce meyve bile yiyemiyordu. Gelir ve kontrollerine gider. Herhangi bir sorunumuz yok. Hastamız iyi ”dedi.

‘3 BEBEK BEDENİ’

İlk kez bu kadar büyük bir kitle ile karşılaştığını belirten Pala, “Operasyon sonrasında hastanın rahatlayacağı çok açıktı. Çünkü kitle mide ve bağırsak sistemine baskı yapar. Yaklaşık 3 yeni doğan bebek büyüklüğünde bir kitle ortaya çıktı. Hasta daha önce karnında gaz dışında bir şey olduğunu hissetmişti, ancak muayene yapılmadığında anlaşılamadı. Daha önce ameliyatlarda büyük kitleleri çıkardım ama ilk defa bu kadar büyük görüyorum. Bunun ötesinde daha büyük kistleri kaldırıyoruz. Ama içinde sıvı dolu bir kütleydi. Bu nedenle, bu kadar büyümek çok nadirdir. Genellikle 3 ila 4 santimetre iken tespit edilir ancak 32 santimetre olana kadar hastanın karnında fark edilmemiştir. Artık bağırsaklar ve mide rahatlıkla boşalabildiği için hastadaki genel şişlik azalmış ve karın neredeyse düzleşmiştir. İlk geldiğinde hamile görünüyordu ”dedi.

‘ÜÇ BEBEĞİM KIZIM VAR’

Hastaneye ilk geldiklerinde 8 aylık hamile olduğunu belirten Sıddıka Akkoyun, “Midem rahatsız oldu. İlk başta gazdan şüphelenildi. Hastaneye geldik ve ameliyat olacağım söylendi. Neyse ki ameliyatım başarılı oldu. Midemden 9 kiloluk bir kitle çıktı. Hastaneye geldiğimde 8 aylık hamileydim. Sanki üçüz doğurmuşum gibi. Doktorum ameliyattan sonra ‘Korkma, hafif bir top gibi bir çocuğun var’ diyerek bana moral verdi ”dedi.

‘Duymaktan Şoklandık’

Sıddıka Akkoyun’un eşi Ramazan Akkoyun (48) ise 9 kiloluk bir kitlenin kaldırıldığını öğrenince şok olduklarını belirterek, “Süreç bizim için çok korkutucuydu. İlk başta çok korktuk ama hocam Hüseyin bize güven ve cesaret verdi. Önceden karın şişliği vardı. Geceleri uyuyamadı. Her 2 saatte bir uykusundan uyandı. Tanrıya şükür şu anda çok iyi. 9 kilo beklemiyorduk. Tahminimiz 3 ila 4 kilo gibiydi. Ama buraya gelip 9 kilo olduğunu öğrenince şok olduk ”dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu