Güncel Haberler

Atlantik’te sular iyice ısındı! ABD’den Rusya hamlesi

Braithwaite, ABD Deniz Kuvvetleri ve Deniz Piyadeleri’nin durumu hakkında Senato Silahlı Kuvvetler Komitesi’nde değerlendirmeler yaptı.

Askeri gücün her zaman tehditlere göre yeniden düzenlenmesi gerektiğini anlatan Braithwaite, “Mevcut filo yapımız, 11 Eylül sonrası NATO’nun kanatlarının güvende olduğu, Rus donanmasının rıhtıma demirli olduğu ve terörizm gibi algımıza dayanıyor. bizim için en büyük sorun. Bugünün dünyası öyle değil. ” O konuştu.

Bugünün tehditlerine göre Atlantik bölgesindeki duruma uygun değişiklikler yaptıklarını belirten Braithwaite, şunları söyledi:

“Fleet Forces Command’ı yeniden Atlantik Filosu olarak yeniden adlandırıyoruz. Bu önemli bölgedeki deniz gücümüzün odağını ABD ve müttefiklerine denizden yaklaşmaya odaklayacağız. Atlantik Filosu, Rus donanmasının kendini yeniden gösterme girişimlerine karşı koyacak, doğu yakamıza belli bir yetenek ve kapasite ile yaklaşacaktır.

Amerika Birleşik Devletleri geçen yılın başlarında feshedilmiş ve Atlantik bölgesinde konuşlanmış olan İkinci Filoyu yeniden faaliyete geçirmişti.

Atlantik Filosu, Soğuk Savaş sırasında Batı ve Kuzeydoğu Avrupa kıyılarından sorumlu bir filo iken, 11 Eylül saldırılarından sonra lağvedilerek, terörle mücadele faaliyetlerinde kullanılan gemilerin demirlendiği Filo Kuvvetleri Komutanlığı adını aldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu