Güncel Haberler

Aşı gönüllüsü profesörden antikor sözleri: Beni koruyor

Prof. Dr. Hem Mustafa, Türkiye’de Faz 3 çalışmaları kapsamında yapılan Çin’de geliştirilen aşı gönüllü uygulamasına katıldı. Prof. Dr. Aşının ilk dozu yaklaşık 2 ay önce Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’nde GÖR’e, ikinci dozu ise 14 gün sonra yapıldı. Gönüllü olmadan önce yapılan testlerde Prof. Dr. Gerekli, “Aşıdan yaklaşık 1 ay sonra antikor kontrolü yapıldı. Yaklaşık 1 aylık süreç tamamlandı. Şu anda 2. ayın sonundayım. Yeterli düzeyde antikor oluşmuştur. Sanırım bu antikor da beni koruyor. Çünkü çevremdeki herkes Covid-19 enfeksiyonu geçirdi. Bu enfeksiyona yakalanmadım. Bu bakımdan bu aşının beni koruduğunu düşünüyorum. “Yeterince antikora sahibim” dedi.

‘VATANDAŞLARIMIZ GÖNÜLLÜ OLMALI VE İSTEMELİ’

Programın 1 yıllık bir süreyi kapsadığını, semptomlar açısından takiplerin olacağını ve belirli dönemlerde antikor seviyelerinin kontrol edilmeye devam edileceğini kaydeden Prof.

“Aşının koruyucu olup olmadığı, koruyucu olacaksa ne kadar süreyle koruyucu olacağı değerlendirilecek. Aşının ilk uygulandığı andan itibaren 2. ayın sonundayım. Yeterli antikor oluştu. Yeterli korumaya sahip olduğunu düşünüyorum Bu tür aşılama faaliyetlerine önümüzdeki ay ülkemizde başlayacak.Lütfen vatandaşlarımız aşı yapmaya gönüllülük ve istekliler. Nitekim şu anda bu salgına karşı elimizdeki en güçlü koruyucu silah aşıdır. Toplum yeterli ise aşılanmış ve bu bağışıklık yaratılmışsa, bu salgından bir an önce kurtulacağız.Çünkü hayatlarımız mevcut kısıtlamalar nedeniyle aslında ciddi zorluklarla karşı karşıya olduğu için bunu hem sosyal hem de mesleki olarak hekim adına ifade edebilirim. bazı ekonomik zorluklar. Bu salgından bir an önce kurtulmamız gerekiyor. “

‘GERÇEK AŞIM VURDUM’

Prof. Dr. Aşı ile ilgili bir risk varsa, bunu sağlık mesleği mensupları ile paylaşmak için gönüllü olduğunu açıkladı ve “Yapılan aşı bir plesebo olabilirdi (gerçek bir aşı değil). Antikor seviyelerine baktığımızda, vurulduğum gerçek aşı olduğu ortaya çıktı. Bu aşı uygulandığında vücudunuzda ciddi bir bağışıklık problemi yoksa diğer aşılarda olduğu gibi belli bir seviyede antikor oluşumuna sahiptir. Çünkü Snovak’ın aşı ile ilgili başarı oranı rapor edilmemiştir. Artık Pfizer ve ABD merkezli Moderna’yı biliyoruz. Bu aşının benzer bir etkinliğe sahip olması muhtemeldir. Vurgulamak istediğim en önemli şey; Herhangi bir yan etki hissetmedim. Bu aşı tekniğinde ölü bir virüs enjekte edildiğinden, genellikle hiçbir yan etki beklenmez. “Diğer arkadaşlarımızdan öğrenebileceğimiz önemli bir yan etkisi yok” dedi.

‘SAĞLIKLI ÇALIŞANLARA AŞI YAPMAK ÖNEMLİDİR’

Covid-19 enfeksiyonu döneminde sağlık çalışanlarından çok fazla kayıp yaşandığına dikkat çeken Prof. Dr. Salgınla mücadelede sağlık çalışanlarını ön planda mücadele eden insanlar olarak değerlendirmek gerekiyor. Bu nedenle öncelikle aşılanmaları ve aşılanmaları çok önemlidir. Aynı şekilde vatandaşlarımız için de durum böyledir. Ülkemizde aşı ile ilgili çiçek aşısı dışında aşılama zorunluluğu yoktur. Vatandaşlarımızın bu konuda istekli olmasını çok isterim. Bir hekim olarak bunu tavsiye ederim ”dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu