Güncel Haberler

Almanya’da panik: Durum çok ciddi, kontrolden çıkabilir!

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, ülke genelinde tam kapanmadan önce bugün durumu değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Steinmeier, salgının kontrolden çıkma riski altında olduğunu uyararak durumun çok ciddi olduğunu belirterek, “Bir haftada binlerce kişi öldü. Ek kısıtlamalara gitmeden gerçekleşmeyecek. Şimdiye kadar yapılan çabalar sonuç vermedi. Federal ve eyalet hükümetlerinin aldığı kararın Çarşamba gününden itibaren kapanmasını destekliyoruz. “Bu kararlarla ilgili olarak Federal Cumhuriyet tarihindeki en güçlü kısıtlamalarla karşılaşacağız.”

“YÜZLERCE KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ”

24 Aralık’ta başlayacak Noel kutlamalarının daha sonra telafi edilebileceğini söyleyen Almanya Cumhurbaşkanı, “Salgın nedeniyle Noel ve Yeni Yıl farkını kutlayabiliriz. Dostlarımızı ve akrabalarımızı daha sonra hediyelerle mutlu edebiliriz. Şimdi önemli olan sağlığımızı korumak ve hayat kurtarmak. Tatil döneminde teması en aza indirmenin önemine dikkat etmiyoruz. Hızla artan yoğun bakım hastalarının ve sağlık sisteminin çökecek düzeye gelmesine izin vermemeliyiz. Her gün on binlerce insan enfekte oluyor, yüzlerce insan ölüyor. Yoğun bakım ünitelerindeki ve huzurevlerindeki doktorlar ve hemşireler çoktan sınırları aştı. “Bugüne kadarki çabalarımız salgınla mücadelede yeterli değil, daha tutarlı hareket etmeniz gerekiyor.”

“GELECEK GÜNLER HEPİMİZ İÇİN BİR SINAV”

Salgınla mücadelede halkın rolünün önemli olduğunu ve herkesin kendine ve çevresindekileri korumak için neler yapabileceği sorusunu kendine sorması gerektiğini belirten Başkan Steinmeier, “Amacımız yeni vaka sayısını azaltarak mümkün olduğunca çabuk ve düşük bir seviyede tutun. Bu, ancak önümüzdeki birkaç hafta içinde temaslarımızı ve karşılaşmalarımızı kökten sınırlarsak başarılı olabilir. Önümüzdeki günler hepimiz için bir sınav. Hep birlikte bu krizi aşacağımıza inanıyorum. Bunu başarmalıyız. Başaracağız ”dedi.

Başkan Steinmeier, virüse karşı mücadelede çok önemli bir aşamaya girildiğini belirterek, tıbbi bilgi ve tedavi seçeneklerinin artık birkaç ay öncesine göre çok daha gelişmiş olduğunu belirterek, ilk aşıların Aralık ayında Almanya’da onaylanacağını belirtti. Yeni yılın hemen ardından yüzlerce aşı merkezinin kurulduğunu ve aşıların başlayacağını belirten Steimeier, “Eminim şimdi gösterdiğimiz sorumluluk, bir süre üstleneceğimiz yükler boşuna değil. Özellikle risk altında olanları, çok sayıda hastası olanları ve yoğun bakım ünitelerinde yaşam mücadelesi verenleri düşünelim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu