Güncel Haberler

Aliyev’den AGİT eş başkanlarına sert tepki: Ben sizi buraya davet etmedim

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev AGİT Minsk Grubu eşbaşkanlarını kabul etti. Aliyev, “Seni buraya ben davet etmedim. Söz ver, hadi seni dinliyorum ”. Onlara Dağlık Karabağ sorununun çözümünde hiçbir rol oynamadıklarını söyledi. Aliyev ayrıca bir Türk-Rus ateşkes gözlem merkezinin kurulacağını duyurdu.

Aliyev, Dağlık Karabağ sorununu masaya yatırmak için kurulan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Minsk Grubu’nun eşbaşkanı Fransız Stephane Visconti’yi, Amerika Birleşik Devletleri’nden Andrew Schofer ve AGİT Özel Temsilcisi Andrzej Kasprzyk’i kabul etti. Resepsiyonda Rusya’nın Bakü Büyükelçisi Mihail Boçarnikov da hazır bulundu.

“SİZİ BURAYA DAVET ETMEDİM”

Aliyev, AGİT Minsk Grubu’nun çözüm sürecini yürüten faaliyetlerinden de söz ederek, “Maalesef Minsk Grubu çatışmanın çözümünde herhangi bir rol oynamadı, ancak Minsk Grubu 28 yıldır bunu yapma yetkisine sahipti. Son 17 yıldır müzakereler içindeyim. Minsk Grubu fikir üretmek için bazı faaliyetler yürütse de sonuç vermedi. Bu gerçektir. ” O konuştu.

Azerbaycan’ın bu sorunu kendi başına çözdüğünü belirten Aliyev, savaş alanında Ermenistan’ı mağlup ettiklerini ve teslim beyannamesi imzalamaya zorladıklarını söyledi.

Aliyev, bölgede yaşayan Ermeni nüfusu ile sorun yaşamadıklarını ve Azerbaycan yönetimi altında daha iyi bir yaşam süreceklerini belirtti.

“SARKİSYAN VE KOÇARYAN ORDUSUNU YENDİK”

Ermenistan’ın eski cumhurbaşkanları Serj Sarkisyan ve Robert Koçaryan’ın “savaş suçluları” olduğunu değerlendiren Aliyev, şunları söyledi:

“Aslında Sarkisyan ve Koçaryan’ı yendik. Tüm sorumluluğu Paşinyan’a yüklemek istiyorlar. Daha önce söyledim. Paşinyan kimdir? Sarkisyan ve Koçaryan rejimine karşı bir protesto dalgasıyla iktidara gelen rastgele bir adam. Bu kişinin hiçbir bilgisi veya deneyimi yoktur. Uluslararası ilişkiler ve ülke yönetimi hakkında hiçbir fikri yok. Hayatında hiç yönetici olmamış bir adam. Bu yüzden tek başına suçlanamaz. Bizi kışkırttığı, kabul edilemez şeyler yaptığı ve cezalandırıldığı doğru ama Sarkisyan ve Koçaryan’ın ordusunu yendik.

Ermeni ordusunun 30 yıldır Sarkisyan ve Koçaryan tarafından kurulduğunu hatırlatan Aliyev, Azerbaycan’a karşı işlenen tüm savaş suçlarının belgelendiğini ve bir zamanlar işgal edilen şehirlerde Ermenilerin imhasına ilişkin hukuki süreç başlattıklarını söyledi.

“ERMENİ MİLİTENLER TARAFINDAN BİR TERÖR EYLEM TAKIMI YAPILDI”

Aliyev, Rus barış gücünün bölgede faaliyet göstermeye başladığını ve durumun istikrar kazandığını ifade ederek, şunları söyledi:

Ancak dün Ermeni militanlar veya sözde ‘Ermeni ordusu’nun kalıntıları tarafından bazı terör eylemleri gerçekleştirildi. Elbette bu endişe verici bir konudur. Bence Ermenistan asla yeniden başlamak için istekli olmamalı. Ermeni faşizmi yeniden isyan çıkarsa başını demir yumrukla ezeceğimizi söyledim. Bu nedenle herhangi bir askeri harekat planlamamaya çok dikkat etmeleri gerekir. Bu sefer onları tamamen yok ediyoruz. Bu kimseye bir sır olarak kalmamalı. Umarım böyle bir durum olmaz. “

Aliyev, kurulması planlanan Türk-Rus Gözetim Merkezi hakkında şu bilgileri verdi:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu