Güncel Haberler

Zeka gelişimini destekleyen 8 öneri

Kaynak: Haber Global

zeka gelişimini desteklemek için 8 öneri

Hangi ebeveynler çocuklarının zeki ve başarılı olmasını istemez? Özellikle Kovid-19 salgını sürecinde evde çocuklarının çevrim içi eğitimini dinleyen, derslerde bilemedikleri sorulara şahit olan ve eğitim başarılarını artırmak için telaş içinde olan pek çok anne-baba, çocuklarının evde eğitim alacağından endişe duyuyorlardı. hem başarıyı artırmak hem de çocuklarının zekasını artırmak için işte oldukları için eksik olmaları. iyileştirmenin yollarını arıyor.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Neslihan Korkmaz, “Eğitim dahil her şeyi eve taşımak biz velilere bir takım sorumluluklar getirdi. Evde eğitimin bilgisayarda olması ve birçok ebeveynin çalışıyor olması, aileleri çocuklarının eksik kalacağı konusunda endişelendiriyor. Çocukların ev okulu devam ederken, zekalarını geliştirmek için neler yapılabileceğini düşünmeden kimse yardım edemez. Pek çok zeka türü vardır: Sözel zeka, matematiksel zeka, görsel zeka, fiziksel zeka, müzikal zeka, sosyal zeka, kişisel zeka ve doğal zeka. Bu zekaların birbiriyle uyumu önemlidir. Bu nedenle, bu farklı zekaları geliştirmeye yönelik bilişsel çalışmalara ek olarak, çocuğun gelişimi için iyi zihinsel ve fiziksel koşullar sağlamamız gerekiyor ”.

zeka gelişimini desteklemek için 8 öneri

MÜZİK DİNLEYİN VE MÜZİK ARACINIZI YÖNLENDİRİN

Müzik, çocukların kendini ifade etme becerilerini geliştirir ve estetik, yaratıcı ve yapıcı düşünme kapasitelerini artırır. Okul çağındaki çocukların okuma ve yazma becerilerini geliştirir, anlama ve düşünme becerilerini geliştirir. Yani akademik performansı da olumlu yönde etkiliyor. Dr. Neslihan Korkmaz, “Çocuklara müzik dinlemek beyin aktivitesini artırır, stresi ve can sıkıntısını azaltır. Müzik eğitimlerine paralel olarak ritim becerisine sahip öğrencilerin günlük yaşamlarını diğerlerinden daha iyi planladıkları, daha hızlı organize ettikleri ve süreçleri daha iyi takip ettikleri yapılan araştırmalarda kanıtlanmıştır ”dedi. Araştırmalar ayrıca müzik aleti çalan çocukların büyük ve küçük kas gelişimlerini desteklediklerini ve onların bilişsel ve psikomotor gelişimlerine katkıda bulunduğunu ortaya koymaktadır.

zeka gelişimini desteklemek için 8 öneri

SPOR YAPMAK

Egzersiz beyin sağlığı için gerekli olan kimyasalları uyarır, dopamin ve endorfin salgılayarak stresi azaltır ve uykuya dalmayı kolaylaştırır. Düzenli spor; Dans ve yoga, çocuğun motivasyonunu artırırken hem fiziksel hem de zihinsel olarak gelişir.

zeka gelişimini desteklemek için 8 öneri

BU BESİNLERİ TÜKETMEYE DİKKAT EDİN

Sağlıklı beslenme, okul başarısının artmasında ve zeka gelişiminde çok önemlidir. Yemeklere eklenecek yumurta, balık, ceviz, badem, tahıl, sebze, domates, kırmızı et, baklagiller, yoğurt, zerdeçal ve yeterli miktarda su tüketilmesi çok önemlidir. Odaklanma ve güçlü hafıza yeteneklerini geliştiren bu besinler, sinir sistemini güçlendirir ve beyin gelişimine yardımcı olur, sinir sistemini güçlendirir ve düşünme becerilerini geliştirir.

zeka gelişimini desteklemek için 8 öneri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu