Güncel Haberler

Yunanistan’ın göçmenlere uyguladığı işkence gün yüzüne çıktı

İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre; 6 Aralık akşamı Aydın’ın Didim ilçesine bağlı Tekağaç Burnu açıklarında Yunan unsurları tarafından Türk karasularına sürüklenmek üzere bırakılan yarı batık can salında bir grup düzensiz göçmenin bulunduğu öğrenildi. Bunun üzerine bölgeye yakın balıkçı teknesi ile koordineli olarak arama kurtarma çalışmaları başlatıldı. Türk Sahil Güvenlik ekipleri bölgeye ulaşarak batmak üzere olan salda bulunan aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 17 düzensiz göçmeni kurtardı. Göçmenler Sahil Güvenlik botuyla Didim Limanı’na götürüldü. Göçmenlerin 2 gün süreyle Bulamaç Adası’nda mahsur kaldığı, Yunan unsurları tarafından adada yakalandığı ve kadın-çocuk ve erkek olmak üzere iki grup halinde Yunan Sahil Güvenlik gemisine bindirildiği öğrenildi. Ayrıca erkeklerin dövülerek gemide tutulduğu, kadın ve çocukların can salıyla Türk karasularına sürüklenmeye bırakıldığı öğrenildi.

GÖÇMENLER HASAR GÖRDÜ

8 Aralık’ta, akşam saatlerinde Bodrum Yalıkavak açıklarında Yunan unsurları tarafından Türk karasularına sürüklenen iki cankurtaran salında toplam 11 düzensiz göçmen kurtarıldı. Göçmenlerin 6 Aralık’ta kadın ve çocukları terk eden erkek göçmen bir grup olduğu anlaşıldı. Ağır şekilde dövüldükleri ve vücutlarında yara izleri bulunan göçmenler, ifadelerinde paralarına, cep telefonlarına ve diğer değerli eşyalarına el konulduğunu belirtti. Göçmenler hastanede tedavi altına alındı.

BAKAN SOYLU, GÖRSELLERİ PAYLAŞTI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Twitter hesabından Yunan Sahil Güvenlik’in düzensiz göçmenlere yönelik insanlık dışı muamelesinin görüntülerini paylaştı. Görüntüler göçmenlerin kurtarılma anını ve dayak izlerini içeriyordu. Bakan Soylu, Yunanistan’ın Göçten Sorumlu Bakanı Notis Mitarakis’i de etiketleyerek, “Sayın Bay. Notis Mitarakis; “Sahil güvenliğiniz işkence ve insanlık dışı muamelede her geçen gün yükseliyor.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu