Güncel Haberler

Yunanistan Başbakanı Miçotakis’ten ‘Türkiye’ açıklaması

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Doğu Akdeniz ve 10-11 Aralık tarihlerinde düzenlenecek AB Liderler Zirvesi ile ilgili bir televizyon programında açıklamalarda bulundu.

“Yunan-Türk anlaşmazlığını Türkiye-AB anlaşmazlığına çevirmeyi başardık.” Ancak Miçotakis, Türkiye’nin Türkiye’ye “bu olumlu gündemi kucaklayan” bir Ekim AB zirvesi şansı verdiğini söyledi.

Miçotakis, AB’den yaptırımların ortaya çıkması durumunda, Türkiye, diğer alanlarda bir “veto” kartını “Avrupalıların çoğunluğunun Atina’nın yanında olup olmadığı. Çok sayıda müttefikimiz var, diğerleri de kullanabilir.” cevabı verdi.

Gerilimi sürdürmek için Türkiye’nin kendi çıkarına olduğunu savunan Miçotakis, Türkiye’nin Avrupa ile ilişkilerini yeniden değerlendirmesi gerektiğini savundu.

“TÜRKİYE İLE GÖRÜŞMEYE HAZIRIZ”

Atina’nın Ankara ile görüşmeye hazır olduğunu belirten Miçotakis, “Bu bağlamda, denizde gerginlik olmaması kaydıyla tek konumuz olan kıta sahanlığı ve deniz bölgelerinin belirlenmesi hakkında konuşmaya hazırız. Çözüm bulamazsak Uluslararası Adalet Divanı’na gidelim ve karara saygı duyacağız. ” O konuştu.

Türkiye gerginliğin ortadan kalkması yönünde somut adımlar atması gerektiğini savunan Miçotakis, “Ancak Türkiye, Oruç Reis gemisini AB zirvesinden sadece 10 gün önce geri çekti.” dedim.

Kıbrıs Rum yönetimi, AB’nin Belarus’a yaptırımlarını Türkiye’yi yaptırımları uygulamaya zorlamak için 21 Eylül’de veto etti.

Türkiye ve KKTC DOĞU AKDENİZ’in haklarını savunacak

Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Doğu Akdeniz’deki (Kıbrıs) karasuları Türkiye Petrol Anonim Ortaklığı’na (TPAO) ve lisans alanlarından doğan haklar uluslararası hukuk çerçevesinde araştırma ve sondaj faaliyetlerinde bulunur.

Münhasır Ekonomik Bölge ve yaptığı Libya (MNE) anlaşması ile Birleşmiş Milletler (BM) de Türkiye’nin alt yüklenicisi olarak kayıtlı, deniz alanlarında doğal kaynakların kullanımında “adalet ve hakkaniyetli paylaşım” politikasına vurgu yapıyor.

Türkiye, denizcilik alanındaki meşru faaliyetlerinden dolayı “provokasyonla” suçlayan Kıbrıslı Rum AB’yi ikilinin haksız ve gayri meşru talepler dayatmasını savunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu