Güncel Haberler

Yirmiden fazla kadının tacizle suçladığı yazar Hasan Ali Toptaş özür diledi

Yazar Hasan Ali Toptaş hakkında sosyal medyada bir kadının tweet’i çığ gibi büyüdü ve kadınlar Toptaş ile yaptıkları taciz ve cinsel saldırı iddialarıyla edebiyat dünyasında bir ifşa hareketi başlattı. Leyla isimli bir hesap, Toptaş’ın bir videosunu paylaşarak, “Bu adamın açığa çıkmasını hevesle kaç kişi bekliyoruz? Ben ve birçok arkadaşımın onunla üniversite yıllarından hoş olmayan anıları var. Mevcut bilince ve cesarete sahip olsaydım, kesinlikle onu açığa çıkarırdım. Klasik orta yaşlı cis erkek edebiyat yazarı. “Yazdı. Bu tweet altında 20’ye yakın kadın Hasan Ali Toptaş’ın kendisini taciz ettiği anılarını paylaştı. Bu isimler arasında yazar Pelin Buzluk da vardı. Pelin Buzluk’un yazılarının ardından yazarlar Aslı Tohumcu, Nermin Yıldırım ve diğer birçok yazar yazarları açıkladı. “yalnız değilsin” diyerek onları taciz eden.

yazar hasan ali toptaş, yirmiden fazla kadının taciziyle suçlanıyor

“CİNSEL TACİZDEN DAHA FAZLASI, CİNSEL SALDIRI”

Hürriyet’ten Ece Çelik’e konuşan Pelin Buzluk, yaşadıklarını şöyle anlattı: “2011 yılında cinsel tacizden çok cinsel saldırı diyebileceğim bir olaydı. Konuşmak benim için çok zor. Bizi eski karımla yazı evine davet etti. Karım gelmek istemeyince yalnız gittim. Fiziksel yönelimi ve gerginliği vardı. Şok olmuştum. Bir süre kendimi banyoya kilitledim ve ‘Üzgünüm ama istemiyorum’ dedim. Sonraki yıllarda özür dilediğim için kendimi çok suçladım. O halde neden bu elbiseyi giydin? dedi ve beni geri olmakla suçladı. O gece o evden ayrıldıktan sonra, sanki hiçbir şey olmamış gibi benimle iletişim halinde olmak istedi. Kendini asla suçlu görmedi. “

HASAN ALİ TOPTAŞ: “Özür dilerim”

İddialara ilişkin konuşan yazar Hasan Ali Toptaş, “Bir insan erkeksi failin ne olduğunu anlayıncaya kadar karşı tarafa ne kadar büyük yaralar açtığını bilmeden, fark etmeden veya düşünmeden hata yapabilir. Bugün ajansın ne olduğunu kadınlardan öğreniyoruz. “Farkında olmadan ve bilmeden davranışlarım için incittiğim, üzdüğüm ve incittiğim tüm insanlardan içtenlikle özür dilerim.”

YANIT YAĞDAN

Olayın duyulmasının ardından sosyal medyada Toptaş’a tepki geldi. Birçok hesap, bu cesaretle istismara uğrayan kadınlar arasında dayanışma olacağını ve benzer durumlara sessiz kalmayacağını vurguladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu