Güncel Haberler

Yılbaşında havai fişek kâbusu! Gözüne saplandı: 57.9 milimetre…

Havai fişek, havai fişek, havai fişek, havai fişek gibi piroteknik malzeme adı verilen ürünlerin dikkatsizce kullanılması veya merdiven altında üretim yapılması nedeniyle oluşan üretim hatalarından kaynaklanan kazalarda ciddi göz yaralanmaları, kalıcı işitme kayıpları ve ciddi el yanıkları meydana gelebilir. Özellikle çoğu çocuk olan bu kişiler, görme ve işitme engelleri ile yaşamlarına devam etmek zorunda kalabilmekte, bu da engelli olmalarına neden olmaktadır.

GALATASARAYLI OMAR DA YARALANDI

Galatasaray’ın Norveçli yıldızı Omar Elabdellaoui, yılbaşı gecesi elinde havai fişeklerin patlaması sonucu hastaneye kaldırıldı. Sarı-kırmızılı takımın 29 yaşındaki sağ bekçisi Ömer, gözlerinden ağır yaralandı. Galatasaray Cumhurbaşkanı Mustafa Cengiz, Ömer’in olayından duyduğu üzüntüyü dile getirerek, bu maddelerin satışına tepki gösterdi.

‘HASTANEDE HER YENİ YILA GİRİYORUM’

Her yılbaşı günü yaralanmalar nedeniyle hastanede fazla mesai yaptıklarını ve bu Noel’de bir hastanın gözünden 57.9 milimetrelik metal bir parça çıkardıklarını belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Hamit Özen, eğlence amaçlı kullanılan patlayıcıların birçok kişinin gözüne zarar verdiğini belirterek, bu maddelerin kullanılmaması ve satışlarının düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

noel havai fişek kabusu!  gözüne saplandı: 57.9 milimetre çapında ...

20 yıllık kariyerinde neredeyse her yıl havai fişek, havai fişek ve benzeri patlayıcılardan gözleri zarar gören hastaları tedavi ettiğini belirten Özen, “Göz doktoru olarak hastanede yeni yıla giriyorum. Yine bu yıl patlayıcı maddeler nedeniyle patlayıcı ve göz travması ile yeni yıla girdik. “20 yıldır bu işi yapıyorum, neredeyse her yeni yılda patlayıcılara maruz kalan insanlara göz ameliyatları yapıyoruz.”

noel havai fişek kabusu!  gözüne saplandı: 57.9 milimetre çapında ...

‘DAHA FAZLA HAYAT YAKMAZ’

Bir doktor ve bir insan olarak bu duruma çok üzüldüğünü ifade eden Özen, “Bu hastaların çoğu torpido travması, patlayıcı madde travması ve havai fişek patlamalarından kaynaklanan göz yaralanmaları nedeniyle çok hasta. Bazen ameliyatla kurtarabiliriz, bazen ameliyatla bile kurtaramayız. Galatasaraylı futbolcunun başına gelenler de aynı. Şu anda farkındalık yaratmak istiyorum. Artık incinme yok. Lütfen bu patlayıcıların satışı ve temini için yasal bir düzenleme yapılmalıdır. Aksi takdirde daha çok acıtacağını tahmin ediyorum ”.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu