Güncel Haberler

Yılbaşında 4 gün sokağa çıkma yasağı kararı alındı! Esnafa destek paketi açıklandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kritik görüşmenin ardından önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüs önlemleri kapsamında yıl başında sokağa çıkma yasağı çıkacağını duyurdu. Erdoğan yaptığı açıklamada, “Sokağa çıkma yasağı kısıtlaması 31 Aralık Perşembe 21.00’den 4 Ocak 17.00’a kadar sürekli olarak uygulanacaktır.” Dedi. Esnaflara kira desteğinin detaylarını da anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Büyükşehirlerde 3 ay, diğer illerde 500 lira aylık 750 lira kira desteği vereceğiz” dedi.

Son dakika haberi… İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları:

Son zamanlarda ABD ve Avrupa’da ülkemize yönelik yaptırım söylemlerinin artması üzücü. Ancak Türkiye, Avrupa’da uzun yıllardır tam üyelik sözü verdiği sözü yerine getirmeyi bekliyor. Komşuları veya başka bir ülke ile çatışmak isteyen bir ülke değiliz. Kimseye el vermediğimiz gibi, kimsenin hakkımıza ulaşmasına izin vermeyiz. Adaletsizliğin veya zulmün olduğu her yerde, adaletin tesisine tepkimizi gösteriyoruz. Hilal yıldızlı bayrağımız dünyanın dört bir yanında adalet, özgürlük ve hukuk mücadelesini temsil ediyor.

Türkiye ve Azerbaycan gerçek kardeşler olarak duyuları selamladı ve yeni bir köprü inşa etti. Azerbaycan 44 gündür vatan savaşını zaferle taçlandırdı. Dağlık Karabağ’ın vatan özlemi sona erdi. Karabağ artık donmuş bir çatışma değil, yalana karşı kazanılan zaferin sonucu olarak görkemli bir zaferdir. Azerbaycan bayrağı 30 yıllık bir aradan sonra gururla dalgalanıyor. Ellerini Bakü sokaklarında, Azerbaycan Türkiyesinin arabalarında ve balkonlarında coşkuyla kardeşlerimizin Azerbaycan bayrağıyla da ortak olduk. Azerbaycan’ın işgalden kurtardığı topraklardaki imar ve imar projelerini değerlendirdik. Artık pasaport yok, kimlik kartları ile Azerbaycan’a gideceğiz. Sevgili kardeşim Aliyev’e selam ve sevgilerimi gönderiyorum. Vatan uğruna hayatını kaybeden Azerbaycanlı kardeşlerimize Allah’tan rahmet, bayrak diliyorum. Boral tan trajedisinde, tek partili CHP’yi tarihimizde bıraktığı utancı temizlediği için övüyorum.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 2021 yılı bütçe kanunlarının görüşülmesinin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Her küresel kriz döneminde olduğu gibi, ülkemiz ekonomisi hakkında olumsuz değerlendirmeler yapılırken hep farklı yaklaşımlar izledik. Türkiye olarak bu süreçten daha güçlü çıktığımızı söylemiştik. Ülkemiz hakkında daha önce olumsuz resimler çizen kurumlar, değerlendirmelerini bizim tabirimiz haline getirmeye başladılar. Tek merkezli olmayan ticaret ve finans üretiminin sorunları salgında daha iyi görünüyordu.

Küresel ekonomide, ekonomi tarihine geçecek bir dönemde yaşıyoruz. Salgınla başlayan kriz tüm makro ekonomileri derinden sarsmaktadır. İşsizlik ve turizm gibi birçok gösterge tarihinin en kötü dönemini yaşadı. Salgının tedavisinde başarıya giden her adım ciddi bir iyileşme sağlar. Her şeyden önce her durumda vatandaşımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Ekonomimizin güçlü ve zayıf yönlerini çok iyi biliyoruz. Türkiye döneminin patlak vermesinden sonra güçlü, dayanıklı ve istikrarlı rekabet gücüne sahip küresel bir oyuncu olarak girmek. Salgın şartlara rağmen yılın ilk 11 ayında 251 fabrika organize sanayi bölgelerinde üretime başladı. Bu güzel gelişmelerin üretim tarafındaki istihdam üzerindeki etkilerini görüyoruz. Aldığımız tedbirler sayesinde işsizlik oranı Eylül ayında bir önceki yıla göre 1,1 puan azalarak yüzde 12,7 oldu.

Birçok yerde salgının yükselmesi işimizi zorlaştırıyor. Her şeye rağmen yatırım, istihdam ve üretkenliği sürdürmek için tedbirlerimizi almak üzere hedeflerimize doğru yürümeye devam edeceğiz. Tüm vatandaşlarımızla birlikte esnaf ve tüccarlarımızla birlikteydik. Sağladığımız nakit destek miktarı 45 milyar lirayı buldu. Dün olduğu gibi bugün de esnaf ve tüccarlarımıza içtenlikle destek vermeye devam ediyoruz. Bu amaçla Türk Lirası mevduat ve katılma hesaplarının faiz ve stopaj oranlarını düşürdük. Son dönemde Türk lirası varlıklarına olan güveni artırmak için piyasa dostu adımlar atıldı. Risk priminde düşüş ve Türk lirasında değerlenme yaşandı. İktidarda olduğumuz 18 yıl boyunca mali disiplini korumaya özen gösterdik. Merkezi yönetim 2020 yılı için bütçe açığının milli gelire oranını% 4,9 olarak hedeflemişti. Gerçekleşmeler, 2020 yılını% 4,5’in altında bütçe açığı ile kapatacağını gösteriyor. Vatandaşlarımızdan birikimlerini dövizden TL’ye çevirerek mücadelemize destek olmalarını bekliyorum. Türkiye’de toplam borcun milli gelire oranı yüzde 167 ile yönetilebilir bir seviyede. Ülkemiz güçlü bankacılık sistemi sayesinde yerli ve yabancı yatırımcıların ihtiyaç duyduğu desteğe sahiptir. Geçmişte enflasyonla nasıl başa çıktık ve tek haneye indirirsek, şimdi sağlayacağız.

Kendi içlerinde yaşanan taciz, tecavüz gibi olayları bile tersine çevirmeye çalışan bu çürümüş zihniyetin takdirini yalanlarla bırakıyoruz. Hırsızlıklarla ilgili en ufak bir açıklamayı hiç duydunuz mu? Bu nasıl bir muhalefetin başı olunur?

Son kabine toplantımızda ek tedbirleri milletimizle paylaştık. Bugün sonuçları değerlendirdik. Uyguladığımız önlemlerin olumlu etkilerini görmeye başladık. Bu mücadelede başarılı olmak hepimiz için milli bir görevdir. Bu bağlamda milletimizle bazı güzel haberleri paylaşmak istiyorum.

Yılsonuna kadar% 20’den% 10’a düşürdüğümüz stopaj dönemini 1 Haziran’a kadar uzatıyoruz.

% 18’den% 8’e düşürdüğümüz işyeri kiralama hizmetinde KDV oranını 1 Haziran tarihine kadar uygulamaya devam edeceğiz.

Birçok sektörü kapsayan KDV indirimlerini 1 Haziran’a kadar uzattık.

Salgından kısıtlamalarla doğrudan etkilenen 806 bin vatandaşımız ve 432 bin 567 esnafımız var. 3 ay boyunca ayda 1 milyon 239 bin 438 kişiye destek ödemesi yapacağız.

Esnafımızın hizmetine aylık 1 milyar 240 milyon liradan toplam 3 milyar 718 milyon lira destek verdik.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu