Güncel Haberler

Yerli aşı için dönüm noktası! Bakan Koca tarih verdi

Koca, Bakanlığının 2021 yılı bütçesine ilişkin görüşmelerde TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Bakanlık olarak önceliğinin topluma koruyucu sağlık hizmeti sunmak olduğunu ve sağlığı iyileştirmeyi hedeflediklerini söyledi. halkın diğer tüm endişelerinden uzak.

Koca, acil durumlarda hastaya zamanında ulaşma, yerinde müdahale, ihtiyaç duyulan sayı ve niteliklerin artırılması, cihaz parkının genişletilmesi, evde sağlık hizmetlerinin yaygınlaştırılması gibi hizmetleri gerçekleştirme çabası içinde olduklarını belirtti.

Türkiye’de üniversite sağlık hizmetlerinde ve özel yatırımcıların yürüttüğü rolün kocasının rolünü dile getiren kocası, “Hizmet Bakanlığının büyük bir bölümü teşkilatlanarak yürütülüyor. 14 binden fazla sağlık kuruluşunda 700 bine yakın sağlık çalışanı ile hizmet veriyoruz, 934 bunlardan 8 bini aile sağlığı merkezi olmak üzere hastanelerdir. “diye konuştu.

Sağlığa ayırabilecekleri kaynakların birçok ülkeye göre oldukça sınırlı olduğunu kaydeden Koca, şunları kaydetti:

“Gayri Safi Yurtiçi Hasıla payına göre sağlık harcamalarımız gelişmiş ülkelere göre daha düşük olmasına rağmen en kapsamlı sağlık hizmetlerini sunan ülkeyiz. Sürdürülebilir bir sağlık sistemini kalıcı hale getirmeye kararlıyız. Buna rağmen kaynak kullanımına göre sonuçlar açısından en çok ilerlemeyi kaydeden ülkelerden biriyiz.

Doğumda beklenen yaşam süresi 78,6’ya yükseldi, anne ölüm hızı 100 bin canlı doğumda 13,1’e, bebek ölüm hızı 6,7’ye düştü. Doğrudan vatandaşımıza yansıyan cepten harcama oranı yüzde 17,3’ten yüzde 16,7’ye geriledi. Sağlıkta memnuniyet düzeyinde önemli bir memnuniyet artışı sağlanmıştır.

Fahrettin Koca, laboratuvarlar ve filtrasyon ekipleri ile güçlendirilen birinci basamak sağlık ağının gelişmiş bilişim altyapısı ile hastaneler ile entegre çalışma imkanına sahip olduğunu vurgulayarak, şüpheli temastan izolasyona, erken teşhisten tedaviye kadar tüm sürecin olduğunu belirtti HES kod uygulamasından risk haritalarına kadar süreç en ince ayrıntısına kadar takip edilmektedir.

yerli aşı için dönüm noktası!  bakan koca randevu aldı

5,5 MİLYON VATANDAŞA YAKIN ACİL İLK YARDIM

Koca, Kovid-19’un yoğunluğuna bağlı olarak kanser taraması sayısının azaldığını, ancak buna rağmen 2020’nin ilk 9 ayında yaklaşık 3 milyon vatandaşa kanser taraması yaptırdıklarını belirtti.

Türkiye’ye sığınma durumunda misafirlere 29 ilde geçici koruma altında kalan 175, Göçmen Sağlık Merkezi’nde 791 sağlık ekibi ile hizmet ettiklerini söyleyen kocası, mürettebat ve ekipman bakanlığının afet ve dolayısıyla acil durumlara hazır olduğunu söyledi. ve birinci sınıf hizmet sunar.

Koca, 2020 yılında 5,5 milyona yakın vatandaşa ambulanslarla acil ilk yardım hizmeti verdiklerini, standart ambulansların ulaşamadığı durumlarda motosiklet ekipleri ile müdahale ettiklerini, deniz botu ambulansları ve 49 bin vaka ile 23 bin vaka gerçekleştirdiklerini vurguladı. Şimdiye kadar hava ambulanslı vakalar.

Büyük patlamanın ardından UMKE ekipleriyle birlikte terör saldırısına maruz kalan Mogadişu ve Beyrut Limanı’nda olduklarını hatırlatan Koca, Elazığ, Malatya ve İzmir’deki depremlerde de sahada olduklarını söyledi.

İlgili tüm paydaşları ile kaliteli sağlık hizmeti sunmak için çalıştıklarına işaret eden Koca, şöyle devam etti:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu