Güncel Haberler

‘Yerebatan Sarnıcı’ iddialarına dair açıklama

Kuruldan yapılan yazılı açıklamada, Yerebatan Sarnıcı’nın korunması gereken ilk taşınmaz kültür varlığı grubu olarak tescil edildiği ve Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer aldığı hatırlatıldı.

Konunun bugüne kadar Koruma Kurulu tarafından kararlaştırıldığı ifade edilen açıklamada, sarnıcın rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerinin 2012 yılı için uygun olduğu belirtildi. Açıklamada şu bilgiler yer aldı:

“Araya giren tüm talepler için kararlar alarak sürecin önünü açtık. Sarnıcın bir kültür varlığı olarak önemi nedeniyle aldığımız hemen her kararda Bilimsel Danışma Kurulu’ndan uygun görüşün oluşturulmasını talep ettik. Son zamanlarda sarnıcın acilen güçlendirilmesi gerektiği, ancak Bölge Koruma Kurulu’nun konuyu çözmediği haberleri gerçeği yansıtmıyor. Ekim ayının son haftasında Yönetim Kurulu Başkanlığımıza iletilen talep yaklaşık bir ay sonra Yönetim Kurulu gündemine alındı. Konunun hassasiyeti ve alanında uzman akademisyenlerin hazırladığı ve 2012 yılında projelerle birlikte aktarılan statik rapor nedeniyle binanın meydana gelebilecek büyük bir depremde yeterli performans göstereceği belirtildi, dolayısıyla öncelikle taşınmazın tarafımızca incelenmesi gerektiğine karar verildi.

Kurulun 9 Aralık 2020 tarihinde yerinde incelemesinin ardından olumsuz bir karar alınmadığına işaret edilen açıklamada, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sunduğu statik rapor yapı mühendisliği açısından değerlendirildi ve planlanan uygulama herhangi bir uygulamadan önce restorasyon, mimari, malzeme bilimi ve koruma uzmanları tarafından onaylanmalıdır. Uzmanlar tarafından hazırlanan güçlendirme projelerinin sunulmasının istendiği belirtildi.

“BİZİ HASARLA BIRAKAN ANLAYIŞI REDDEDİYORUZ”

“Şimdiye kadar tüm kararlarımızda olduğu gibi bu çalışmanın da Bilimsel Danışma Kurulu’nun görüşü ile iletilmesi talep edildi. Açıklamanın yer aldığı açıklamada şunlar kaydedildi:

“ 2017 yılında uygulanmaya başlanan restorasyon projesinde ilk değinilecek konu taşınmazın güçlendirilmesi olurken, bugüne kadar bu konuya değinmeyen, dokunmayan yetkililer 30 veya 40 gün içinde kurul dedikleri gibi ve sosyal medyada yargıları keserek soruşturma çalışmalarına katılmayanlar, bunu yapmaya çalışırken üzerimize imalar getiren bu anlayışı kınadığımızı beyan etmek isteriz. mümkün olan en iyi yol. “

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu