Magazin

Yeni sanal müzeler ziyaretçilerini bekliyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak sunulan “www.sanalmuze.gov.tr” web sitesine, müze ve ören yerlerinin 3 boyutlu gerçek modellerinin oluşturulması amacıyla 13 müze ve ören yeri daha eklenmiştir. internette ziyaret edilmek ve kültürel mirası sanal ortamda tanıtmak.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre Mart ayında açılan sanal müzelere 13 müze ve arkeolojik sitenin daha eklenmesiyle toplam sayı 33’e ulaştı.

Böylece İzmir Atatürk Müzesi, Adıyaman Nemrut Harabeleri, Denizli Hierapolis Harabeleri, Denizli Laodikeia Harabeleri, İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Bitlis Ahlat Selçuklu Meydanı Mezarlığı Harabeleri, Uşak Müzesi, Mersin Arkeoloji Müzesi, İstanbul Havalimanı Müzesi, Ankara Cumhurbaşkanlığı Ulusal Mücadele Sergisi, Çanakkale Assos Örenyeri, İstanbul Arkeoloji Müzesi ve İzmir Efes Örenyeri, uygulamada ziyaretçilerini bekleyen yeni kültür mekanları oldu.

Bugüne kadar toplam 11,4 milyon ziyaret edilen sanal müze uygulamasında Göbeklitepe Örenyeri 3 milyon 383 bin 985 ziyaretle ilk sırada, Kurtuluş Savaşı Müzesi 1 milyon 869 bin 319 ile ikinci sırada yer alıyor. Ziyaret ve Efes Harabeleri 1 milyon 350 bin 742 ile üçüncü sırada yer aldı.

Efes’i 1 milyon 100 bin 147 ziyaretle Troya Müzesi ve 1 milyon 31 bin 447 ziyaretle Anadolu Medeniyetleri Müzesi izledi.

Bakanlık güncelleyerek sanal müze sayısını artırmaya devam edecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu