Güncel Haberler

Yeni halk sağlığı tehdidi: Atık ilaç

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, CHP Ankara Milletvekili Murat Emir’in uyuşturucu imhasıyla ilgili sorusunu yanıtladı. Çevre Kanununa aykırı faaliyet gösteren veya kirlilik yarattığı tespit edilen işyerlerine idari yaptırım uygulandığını belirten Bakan, esas teşkil eden çalışma şartlarına aykırı faaliyet gösterdiği tespit edilen tesislerin çevre izin ve ruhsatlarının Çevre İzin ve Lisans Belgesi iptal edilmiştir. Kurum, “Bu kapsamda 2019 yılında Bakanlığımız tarafından toplanan atık ilaç miktarı 18 01 08 kodlu atıklar için 1 milyon 849 bin 384 kilogram, 18 01 09 kodlu atıklar için 2 milyon 251 bin 771 kilogramdır. Bu atıklar bakanlığımız tarafından lisanslı atık yakma tesislerinde bertaraf edildi ve ilgili denetimlerimiz devam ediyor ”dedi.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, “Ne sıklıkla denetlendiklerini sorduk. Bakan, sadece ‘Denetimlerimiz devam ediyor’ diyerek bu soruyu cevapsız bıraktı. Geçen yıl Ankara’da eczanelerde atıkları bertaraf eden ilaçların yaklaşık yüzde 80’ini ara depolama tesisine göndererek, biliyoruz, hepsinin Türkiye’de aynı oranda olduğunu biliyoruz. Kamu sağlığı açısından ciddi bir soruna dönüşecek olan bu süreçlerde bakanlığın çalışmaları ciddiye almasını ve kontrol mekanizmalarını artırmasını bekliyoruz ”dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Hürriyet’e şu bilgileri verdi:

“Çevreye ve insan sağlığına zarar vermeden evlerden gelen atık pestisitleri ve diğer atıkları yönetmek için ilçe belediyeleri, belediyeler ve yerel yönetim birlikleri 1. sınıf atık toplama merkezi kurma / yaptırma, işletme / işletme yükümlülüklerini derhal yerine getirmelidir. 81 ilde İl Sıfır Atık Yönetim Planı hazırlık çalışmaları devam etmekte ve 71 ilde hazırlanmıştır. “

NASIL YOK EDİLİR?

Eczanelerde, süresi dolan ilaçlar ilaç takip sisteminden (ITS) çıkarılır ve listelenir. İl sağlık müdürlüğü ve eczacılar odası tarafından onaylanır. Kargo, lisanslı atık ara depolama tesisine gönderilir. Oraya bırakılan ilaçlar belli bir miktara ulaştığında yüksek sıcaklıkta imha edilmektedir.

GELECEĞİMİZ TEHLİKE İÇİNDE

İlaçlar, Türkiye’de 2 milyar tablet ilaç ürettiğini belirten Pharmabotanica Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Say’ın, “ağırlıklarının sadece 100 milyon kilosu. Daha farklı formatlarda şurup ve ilaç daha var.” Saymıyorum bile. Kalan ilaçlar neden imha edilmiyor? Ne yazık ki ülkemizde atık ilaçların çoğu çöpe atılarak, kanalizasyona atılarak ve yakılarak bertaraf ediliyor. Yeterli kontrollerin olmaması da cesaret veriyor. Antibiyotik bağışıklığının nedenlerinden biri de yeraltı sularına ve toprağa karışan atık ilaçların içme suyu ve yiyeceklerle sofralarımıza ulaşmasıdır.Maalesef böyle devam ederse bağışıklık sistemi ve dolayısıyla gelecek nesillerin sağlığı olumsuz etkilenecektir. ”.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu