Güncel Haberler

Yaşadıkları dehşeti anlattılar: Can güvenliğimiz yok

Konak’ta yaşayan üniversite öğrencileri Sevda Berna Güntekin ve Derya Kılıç, sokağa çıkma yasağının getirildiği 12 Nisan’da evlerinden gelen sesleri duyarak balkona çıktı. İddiaya göre iki kadın, komşuları D.Ö.’nin elinde silah şarjörü gösterilerek küfür ve hakaretlere maruz kaldı. Sevda Berna Güntekin polisi ararken Derya Kılıç bu anları cep telefonunun kamerasıyla kaydetti. İki genç kadın karakola giderek D.Ö.’den şikayetçi oldu. Şikayet üzerine polis D.Ö. YAPMAK. Açıklamasında, “Bana hakaret ettiler, kışkırttılar ve sinirlendirdiler. Beni telefonlarıyla çekmeye başladılar. Onlara silah veya dergi göstermedim. Biraz alkol aldım. “Benden şikayetçi olan iki kişinin evine gelenlere kızdım çünkü sürekli kapımı çalıyorlar ve sürekli gürültü yapıyorlar.” YAPMAK. polise verdiği ifade sonrasında serbest bırakıldı. Güntekin ve Kılıç’ın şikayeti üzerine savcılık soruşturma başlattı. Soruşturmanın ardından D.Ö. İzmir 32. Asliye Ceza Mahkemesi’ne ‘tehdit ve hakaret’ suçlamasıyla açılan dava, kamera kayıtları incelendikten sonra ‘silahla tehdit’ iddiasıyla kamu davası olarak değiştirildi. Davanın ilk duruşması yarın yapılacak.

‘EVİMDE GÜVENLİ DEĞİLİM’

Olay anında çok korktuklarını ve evlerini değiştirmek zorunda kaldıklarını belirten Sevda Berna Güntekin, “Kısıtlama vardı, hepimiz evdeydik. Geceleri bir gürültü duyduk, merak ettik ve balkona çıktık. ‘Evde bunaldım’ diye bağırıyordu. Kişi beni görünce ‘Bu sarı o … o da burada’ dedi. Ben de ‘Bunu neden söylüyorsun?’ Dedim. Diye sordum, sonra hakaret etmeye devam ettim. Ayrıca alkol de içti. Her zaman elinde şişeyi görüyorduk. Daha önce, köpeğiyle sokakta yürürken sarışın bir kadın onunla konuşmuştu. Olay anında onu videoya kaydettiğimizi söyledik. Bu sefer bana iftira atmaya başladı. Bana kötü bir kadın olduğumu söyledi, müşterilerim zilini çaldı. Annem ve babam öldü. Ben üniversite öğrencisiyim, hayatımı babamdan maaşla kazanıyorum. Filmi çekerken bize güldü, sonra sinirlendi. Önce öksürdü ve ‘Sana koronavirüs vereceğim’ dedi. Bizi soyacağını, bir arkadaşımızın bizi döveceğini, videomuzu çekip sosyal medyada paylaşacağını söyledi. İçeri girdik, sonra tekrar bağırdığında dışarı çıktık ve elinde dergiyi gördük. Bu süre zarfında çok yıpranmıştım. Alkol içti, beni vurabilirdi. Yaşadığım sürece bu davayı bırakmayacağım. Koronavirüs sürecinde evde güvende değilim. Bu kişi başka bir olay nedeniyle gözaltında. Hayatım tehlikede ”dedi. Güntekin, olaydan birkaç gün sonra oturdukları binanın önüne gelerek camlarına baktıklarını belirterek, “Kardeşim demek, top mermisi demek” diye bağırdı.

‘SİLAHIN ALINDIĞINI VE KENDİLERİNİ SAVUNMADIĞINI DİYORLAR’

Adaletin yerini bulmasını istediklerini söyleyen Derya Kılıç, “Olayın ardından D.Ö.’nin babası çatıda besledikleri güvercinler için silah aldığını ve boş olduğunu söyledi. Ama bu hiçbir şey ifade etmiyor. Boş olsa bile yakın mesafeden yaralanabilir ve öldürebilir. Yeni evimize güvenlik kamerası taktık. Hâlâ kendimi güvende hissetmiyorum. Evde yalnız kalamam “Artık bu kişinin bu kadar kolay hareket etmesini istemiyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu