Güncel Haberler

Yabancılar Türkiye’den konut almak için sıraya girdi!

Pek çok vatandaş, yatırımı, yaz aylarında ömür boyu tatil yapmayı veya amaçlayantürkiye’de konut satın alıyor. Bu yıl salgın nedeniyle dış hat uçuşlarının durması nedeniyle satışların azaldığı sektörde, Ağustos ayından itibaren seferlerin kademeli olarak yeniden açılmasıyla konut satışları arttı.

EKİM AYINDA YÜZDE 23 ARTTI

Tüikveri’ye göre Türkiye’de Ekim ayı sonu itibarıyla toplam 31 bin 797 yabancı konut satın aldı. Salgın nedeniyle toplam satışlar yüzde 13 düştü. Ekim ayında 5 bin 331 konut satıldı. Geçen yıl Ekim ayına göre yüzde 23,1 artış oldu. Türkiye, Irak, İran, Rusya, Afganistan, Kazakistan, Kuveyt, İngiltere, Almanya, Ürdün’den en çok konut Azerbaycan vatandaşları aldı.

EN ÇOK SATAN İLLER

Yabancıların en çok konut satın aldığı iller arasında İstanbul 14 bin 424 ile ilk sırada yer aldı. Antalya 6 bin 53 konut ile ikinci sırada yer alırken diğer iller Ankara; 2 bin 176, Bursa; 1068, Yalova; 1008, Mersin; 994, İzmir; 731, Samsun; 698, Sakarya; 678, Muğla; 613. sırada yer alıyor. Bursa dışındaki bu dokuz ilin tamamında yabancılara konut satışları Ekim ayında geçen yıla göre arttı.

TATİLE GELİYOR EV ALIN

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yurtdışı Yatırım Konseyi Üyesi ve Hellman İnşaat şirket sahibi Selman, Türkiye’den yabancıların en çok yerleşim yeri tercih edilen illerden geldiğini belirterek Antalya’dan özellikle Ruslar, Almanlar, İngilizler, İranlılar şeklinde talebin popülaritesini anlattı. . Özgün, yurt dışından tatile Antalya’ya gelen misafirlerin geri dönmek istemediklerini, bir kısmının ise yılın belli bir döneminde Antalya’da yaşamak istedikleri için ev satın aldıklarını belirtti.

AĞUSTOS İTİBARİYLE ARTTI

Uçuşların yasaklandığı, geçen yıla göre düşüş gösteren pandemi sürecinde yabancılara konut satışlarının sayısı, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında başlayan seferlerin açılmasıyla birlikte orijinal transfer satışlarında ciddi düzeyde artış sağladı. Türkiye’de de Antalya’da geçen yıla göre yabancılara konut satışlarının arttığını dile getirdi. Orjinal, Covidien-19’un da Türkiye’deki yabancıların konut alımlarındaki bu artış sürecini sürdürdüğünü, özellikle İstanbul ve Antalya’da dikkatlerinin sürdüğünü söyledi.

SADECE BAGAJINIZI ALIN

Evde vakit geçirilecek daha yeşil ve daha fazla alana sahip projelerin üretildiğini belirten Özgün, “Yabancılar çok geniş alanlar istemiyor, 2 artı 1, 1 artı 1 mobilyalı daire talep ediyorlar. Isıtması ve soğutması daha kolay, sabit maliyeti daha az olan, güvenli, mobilyalı, uğraşmadıkları, vakit geçiremeyecekleri, tatilde bu zamanı geçirebilecekleri evleri tercih ediyorlar. “Yabancı müşterilerimiz bagajlarını alıp gelsinler.”

BÜTÜN SİSTEM CEP TELEFONUNUZDA

Akıllı ev sisteminde evdeki tüm elektronik cihazların, ışıkların ve panjurların cep telefonundan veya bilgisayardan kontrol edilebildiğini kaydeden Özgün, “Yabancılar için bunun güzelliği yurtdışındayken evlerinin güvenliğini kontrol edebilmeleri. , haftanın belirli günleri havalandırmak, hırsızlık olaylarına karşı belirli saatlerde ışıkları açıp kapatmak veya kendi ülkelerinden Antalya havaalanına. indi, eve gelmeden önce istenilen sıcaklığı ayarlayabilir. Konut ve bölgeye göre değişen fiyatlar 40 bin Euro’dan başlıyor, büyüklük ve özelliğe göre artıyor ”.

İRAN ÇİFTİ: BAGAJIMIZI ALIYORUZ, GELİYORUZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu