Güncel Haberler

Vatandaşlara ‘yılbaşı turları’ uyarısı! Fırsatçılar bunu da yaptı

Türkiye’de koronavirüs salgını önlemleri kapsamında, Noel’de 31 Aralık’tan 4 Ocak’a kadar sokağa çıkma yasağı kısıtlamaları getirildi. Ayrıca İçişleri Bakanlığı, bazı otel ve konaklama tesislerinin yemekli ve müzikli yılbaşı paketlerini satması üzerine valiliklere genelge göndererek, otel ve konaklama tesislerinde kutlamalara izin verilmemesi yönünde kampanya veya reklam faaliyetlerini yasakladı. yıl başında uygulanacak sokağa çıkma yasağında akşam yemeği, müzik ve eğlence programları yer alacak.

BU AYRICA ALINAN FIRSATLAR

Koronavirüs fırsatını yakalayan Türkiye’de bazı belgesiz kısıtlamalar tur şirketleri, Bulgaristan’da ‘Noel tatili’ adı altında sosyal medyada ve internette duyuru turu yer aldı. ‘Restoranlar açık, karantina yok, vizesiz, kumarhaneler açık, dükkanlar açık’ şeklinde yapılan açıklamaların gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

Bulgaristan, sıkı koronavirüs önlemleri alarak yeni yılda eğlence mekanları, kumarhaneler, restoranlar ve eğlence merkezlerini kapatmaya karar verdi. Otobüsle tur düzenlemenin yasak olduğu Bulgaristan’da sadece kayak merkezlerindeki otellerin açık olacağı, bireysel müşterilerin kalabileceği tesislerde ise sadece restoranların açılacağı bildirildi.

“TURLAR HAKKINDA CİDDİ BİLDİRİMLER ALIYORUZ”

Edirne Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Bülent Bacıoğlu, özellikle Bulgaristan ile ilgili yılbaşı tur duyurularının dikkatle incelenmesi gerektiğini söyledi. Pandemi sürecinin dünyasında olduğu gibi Türkiye’nin turizm açısından da etkilendiğini söyleyen Bacıoğl, internette veya sosyal medyada reklamlı turlar ciddi geri bildirim düzenlemesinin yapıldığı noktaya geliyor. Seyahat acentelerinin Sağlık Bakanlığı, TÜRSAB ve Turizm Bakanlığı tarafından yayınlanan kural ve genelgeler çerçevesinde faaliyetlerine devam ettiğini biliyorsunuz. “Doğru bilgilere dayanmayan bir seyahat faaliyeti varsa, hem bireyler hem de acenteler ciddi sağlık sorunları ve yasal sorunlar yaşayabilir.”

“ACENTELERİN YETKİLİ OLDUĞUNU KONTROL EDİN”

Kişilerin rezervasyon yapmadan önce acentelerin tur düzenleme yetkisi olup olmadığı konusunda mutlaka araştırma yapması gerektiğinin altını çizen Bacıoğlu, “Bildiğiniz üzere seyahat acentesinin tur düzenleme yetkisi TURSAB’ın belirlediği ve tabi olduğu kanunlar çerçevesinde düzenleniyor. Bu anlamda tüketiciler bu tür şeylerle karşı karşıya kalırlarsa mutlaka turların doğruluğu konusunda TURSAB’tan bilgi almalı ve acentelerin buna bağlı olup olmadığını kontrol etmelidirler. Ayrıca yurt dışı temsilciliklerimizdeki yasal düzenlemeleri ve karşılaşacakları durumları öğrenmeleri gerekiyor ”dedi.

“YALAN, YANLIŞ BİLGİ”

Edirne’de faaliyet gösteren turizm acentesi sahibi Kemal Kılıç, vatandaşların ‘merdiven altı’ denilen turizm acentelerine güvenmemesi gerektiğini kaydetti.

Kılıç, “Son dönemde yeni turizm acenteleri ortaya çıkmaya başladı. Bu ajansların yanlış haberlerle halkı yanılttığını görüyoruz. Halkımızdan bunları dikkate almamalarını, özellikle kurumsal ve resmi acentelerden seyahat bilgileri alarak biletlerini ve rezervasyonlarını yaptırmalarını rica ediyoruz. Merdiven altı seyahat acentelerine karşıyız ”dedi.

“BULGARİSTAN’DA REZERVASYON YAPMAYIZ”

Şu anda Bulgaristan’da rezervasyon yapılmadığını belirten Kılıç, “Şu anda Bulgaristan’da tüm yerlerin kapalı olduğunu, turizm profesyonellerinin satış yapmadığını görüyoruz ve yapılacak herhangi bir program hakkında net bir bilgi bulunmuyor. Yeni Yıl arifesi. Şu anda Yılbaşı programı bulunmamaktadır. Bulgar hükümetinin Çarşamba günü verdiği kararlara göre bu netleşecek. Bu bilgileri, oradaki ortak temsilcilerimizle iletişime geçerek elde ederiz. Dolayısıyla şu anda net bir bilgi olmadığı için rezervasyon yapmıyoruz ”dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu