Magazin

Van’ın Şamran Kanalı ‘UNESCO Listesi’ne girmeye hazırlanıyor

Van Edremit Belediyesi, 3.000 yıllık Şamran Kanalı’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’ne alınması için çalışıyor.

Edremit Belediyesi, Urartu Krallığı döneminde inşa edilen ve dünya su mühendisliği harikası sayılan 51 kilometre uzunluğundaki 3.000 yıllık Şamran Kanalı’nın dünya miras listesine alınması için hazırlıklara başladı.

Urartu Kralı Menua tarafından 3 bin yıl önce Van’ın Gürpınar ilçesinden şehir merkezine su getirmek için yaptırılan Şamran Kanalı, günümüzde hala var olan ve halen kullanımda olan en önemli Urartu mimarileri arasında yer alıyor.

Edremit Belediyesi tarafından hazırlanan “Urartu Kalkınma Koridoru” projesinin ardından tarihin en eski sulama kanalı olarak bilinen Şamran Kanalı’nın dünya mirası listesine alınması için UNESCO’ya başvurmaya hazırlanıyor.

Edremit Belediye Başkanı İsmail Say yaptığı açıklamada, tarihi Şamran Kanalı’nın önemine işaret ederek, böylesine muhteşem bir yapının miras listesine alınması gerektiğini söyledi.

Göreve geldiği günden bu yana Şamran Kanalı için çeşitli çalışmalar yürüttüğünü belirten Say, “Urartu Kalkınma Koridoru projemize başladık ve tamamladık. İkinci parkurun ilk parkurlarını, Türkiye’de Likya Yolu’nu tamamladığımız projeler ile Türkiye’de yürüyüş yapan ve ardından bölgeye getirdik. Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında bu tarihi kanalı her yıl bölgede bisikletlerle pedal çeviriyoruz. Doğu Anadolu Bölgesi’nde bu hafta üzerinde çalışan tek belediyeyiz. Şimdi 3000 yıllık bu tarihi kanalı ‘Unesco Dünya Mirası’ listesine ekleme sürecini başlattık. Edremit’imize ve bölgemize şimdiden bol şans. “ifadeleri kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu