Güncel Haberler

Vakaların bir haftada ikiye katlandığı Hatay’da, denetimler de arttı

vakaların bir haftada ikiye katlandığı hatay'da teftişler de arttı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Hatay’da koronavirüs vakalarının bir hafta içinde yüzde 100 arttığını söylemesinin ardından İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, kentteki denetimlerini artırdı. Şehir genelinde vatandaşları sık sık uyaran, maske, mesafe ve hijyen konusunda duyurular yapan polis ekipleri, araç trafiğine kapalı sokaklarda ve Tarihi Uzun Çarşı girişlerinde Hayat Eve Sığar (HES) kodunu uyguladı.

‘VİRÜSÜ AYDINLATIRLAR’

Tarihi Uzun Çarşı’da esnaf olarak çalışan Süleyman Kapçak, kentte bazı vatandaşların virüsü küçümsediğini belirterek, “Her gün komşularımız, akrabalarımız ve tanıdıklarımız ölüyor, bunun farkında oluyorlar ama yine de hafife alıyorlar. Maske takma ve mesafe kurallarına uyma oranı çok düşüktür. Vakalara inanma, en azından ölenleri görmüyor musun? Bugün bakıyorsun, sağlam adam, üç gün sonra, dört gün sonra yoğun bakımda öldü. Neden? “Koronavirüsten, hala buna inanmıyorlar.”

‘HERKES ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR’

Şehir merkezinde ve Uzun Çarşı’da birçok işyerinin kapalı olduğunu, vatandaşların dışarı çıkmaya devam ettiğini belirten Özlem Kasap, “Kimse sosyal mesafeye aldırış etmiyor ve her yer kapalı olsa da herkes dışarı çıkıyor. Vakalardaki artışın nedeni sosyal mesafeye uyulmaması ve doğru maske kullanılmamasından kaynaklanmaktadır. “Evde kalarak, sosyal mesafeye saygı duyarak ve maskeyi doğru kullanarak bu hastalığın üstesinden gelebileceğimizi düşünüyorum.”

‘DURUM ARTIŞLARI BİZİ MÜKEMMEL HALE GETİRİYOR’

Hataylıları daha dikkatli olmaya, gerekmedikçe dışarı çıkmamaya ve kaba yerlerden uzak durmaya davet eden Özkan Bozkurt, “Hatay’da yaşayan biri olarak şehirdeki bu artışa çok üzülüyorum. Bunu buradan tüm Hataylılara söylemek istiyorum. Lütfen evimizde kalalım, zorunlu olmadıkça dışarı çıkmayın. “Maske, hijyen ve sosyal mesafe kurallarına olabildiğince uyalım, çünkü bu şaka değil.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu