Güncel Haberler

Uzman isimden uyarı: “Antalya’da 7 ve üzerindeki depremde…”

Antalya’nın Gazipaşa ilçesi açıklarında Cumartesi günü saat 15.44’te 5,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem Antalya merkez ve ilçelerinde hissedildi. Jeofizik Mühendisi Atakan Yüklü, depremin Kıbrıs yayının bir bölümünde meydana geldiğini söyledi. “Deprem Afrika levhasının olduğu bölümde, orada Anadolu’ya batma zonumuz var. Burada depremler derin olduğu için daha geniş bir alanda hissediliyor. 5,4,5,5 büyüklüğündeki bir deprem çok derin olduğu için yıkıcı bir etkiye sahip değildir. Buradaki potansiyelin 7 büyüklüğünde ve 7’nin üzerinde bir deprem yaratması muhtemeldir. Bunu daha önce geçmişte söylemiştik. Bu büyüklükteki depremlerde antik kentler tahrip edildi ve terk edildi. Tabii ki önümüzdeki dönemde de böyle bir deprem bekliyoruz ”dedi.

‘DEPREM DAHA YÜKSEK OLSA, TAHRİBATICI ŞİDDET ARTAR’ uzman adından uyarı:

Depremin Gazipaşa açıklarında daha yüksekte meydana gelmesi durumunda yıkımın şiddetinin artacağına işaret eden Atakan Yüklü, “Gazipaşa, Alanya, Manavgat, Aksu, Serik, Kemer, Finike, Kumluca kısımları zarar görür. Tsunami riski olacaktır. Tsunami dediğimizde denizde tsunami yok diyorlar ama İzmir depreminde gördük 3-5 metrelik dalgaların bile vatandaşlarımızın ölmesine neden olduğunu gördük. Antik kentlere baktığımızda Akdeniz bölgesi ve Likya çevresindeki antik kentlerde tsunami izleri görülüyor ”dedi.

‘DEPREM RİSKİ YÜKSEK’ uzman adından uyarı:

Hellenic Arc’ın, Kıbrıs Arkının volkanik bir bölge olduğunu ve sürekli hareket halinde olduğunu belirten Yüklü, “Son zamanlarda Afrika Levhasının Anadolu Levhasının altına düştüğü kısmı, tabiri caizse kırsal levha hareketini görüyoruz. Böylelikle önümüzdeki yıllarda ve aylarda bu bölgelerde daha büyük depremler yaşanması kuvvetle muhtemel ”dedi.

‘TÜRKİYE’DE YIKICI DEPREM BÖLGESİ 500’DEN FAZLA VAR’ uzman adından uyarı:

Türkiye’de 500’den fazla yıkıcı depremin kurulduğunu belirterek, her an deprem olabileceğini söyledi. Loaded, “500 yerden 100’ü ‘Burada deprem olacak’ derseniz bir gün mutlaka bilirsiniz. Maalesef bu depremleri hissediyoruz çünkü ovalara ve tarım arazilerine binalar, şehirler ve yerleşimler inşa ettik. Bursa’da 2.9 büyüklüğünde deprem oldu, alanın zemini jöle gibi. Aslında 2.9 büyüklüğünde bir depremden bahsetmemeliyiz ama Bursa, Isparta, Balıkesir gibi ovada kurulan şehirler Akdeniz bölgesinde kıyı kentleri olduğu için 2.5-3 büyüklüğündeki depremlerden endişe duyuyoruz. Yapılanmamız yanlış ve buna çözüm üretmiyoruz. Bu süreçten sonra riskli binaları tespit edip vatandaşlarımızı bu riskli binalardan bir an önce tahliye etmemiz, onların yerine yeni katı yerleşimleri nasıl seçeceğimizi ve hesaplamamız gerekiyor.

‘SAHİL BANDI RİSKİ ÜZERİNDEKİ YAPILAR’ uzman adından uyarı:

Türkiye sahilindeki tüm binaların riskli olduğunu ifade eden Jeofizik Mühendisleri, deprem sırasında binanın sıvılaşma olması durumunda denize batacaklarını söyledi. “Bütün sahil riskli. Tınlı zeminler, alüvyal zeminler, tarımsal ova alanları risklidir. Gazipaşa, Manavgat, Alanya, Serik, Aksu, Kemer, Finike Kumluca, Demre, Kaş, Antalya Antalya için riskli ”dedi.

‘DÜŞÜK KALİTELİ BİNALARDA AĞIR HASARLARA ZARAR VERECEĞİZ’ uzman adından uyarı:

2000 yılından önce inşa edilen uçurumdaki binalar ve düşük zemin kalitesindeki binaların Antalya’da 7 ve üzeri depremde ciddi hasar görebileceğine dikkat çeken Atakan Yüklü, şunları söyledi:

“Akdeniz’de batma bölgesi dediğimiz plaka sınırında 7 veya daha fazla deprem görebilirsek göreceğiz. 7 büyüklüğünde bir deprem olursa ki bunu istemiyoruz. Böyle bir durumda, uçurumlardaki boşluklar nedeniyle uçurumdaki binalar bir kez hasar görecektir. Alüvyal zemin dediğimiz binalar sıvılaşma nedeniyle çökecektir. 2000’den önce yapılmış tüm dengesiz katlarda ve düşük kaliteli katlara sahip tüm binalarda ağır hasar göreceğiz. Kayalıkların kenarına yaklaştığımızda orada mağaralar var. Biliyorsun büyük boşluklar var. Boşluklar depremin şiddetini artıracak. Oradaki binalar büyük bir deprem görecek. Oradaki binalar bu büyüklükteki bir depreme dayanamayacak. ”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu