Magazin

Uzman Dr. Ademhan: Korkusuzca gülebilmek hayal değil

Uzman Dr.Ademhan, estetik diş hekimliğinin sıklıkla kullanılan uygulamalarından biri olan kompozit laminat ile dişlere zarar vermeden renk ve şekil değiştirmenin, kusurların büyütülmesinin veya düzeltilmesinin mümkün olduğunu belirtti. “Diş yüzeyindeki antibiyotik kaynaklı pürüzler, inatçı lekeler, gözü rahatsız edecek kadar büyük dolgular, çürükler, çatlaklar ve kırık dişler bu yöntemle restore edilebilir” dedi.

Ademhan, kompozit laminat uygulamasının sınırlı zamanı olan hastalar tarafından tercih edildiğini vurguladı. İnsanların genellikle hayal ettikleri gülümsemeye tek seansta kavuştuğunu kaydeden Dr.Ademhan, tedavinin de ekonomik olması nedeniyle tercih edildiğini belirtti. Ademhan, ağız bakımına dikkat edilirse ve rutin diş hekimliği ziyaretleri kesintiye uğramazsa kompozit laminat tedavisinin uzun ömürlü olduğunu söyledi.

Diş ve somunların kırılmadığı durumlarda kompozit laminat uygulaması oldukça uzun ömürlüdür. Çay, kahve ve gazlı içecekler kontrollü tüketilmezse ne kadar doğal dişler renk değiştirip lekelenirse kompozit lamine dişler de etkilenir. Günümüz teknolojisinin ürünü olan yapışkan malzemeler son derece güvenilirdir. Geçmişte, bu tedavinin başarısının çok yüksek olmadığı izlenimleri artık geçerli değildir. Şunun altını çizmek isterim ki kompozit lamine dişler için normal dişlerin bakımı ve korunması için hastalarıma tavsiye ettiğim her şeyi tavsiye ederim. Ön dişleri ile kereviz ve ayva gibi sert sebze ve meyveleri yemekten kaçının. Ağız ve diş bakımı aynıdır. Yavaşça fırçalamak ve diş etlerini kapatmak, diş ipi ve gargara kullanmak, yılda iki kez diş hekiminize gitmek, dişlerinizi sıkıyorsanız veya gıcırdatıyorsanız uygun önlemleri almak yeterlidir. Uygulama sonrasında kendinize 10 ila 15 günlük bir alışma süresi tanımanız uygun olacaktır. Sıcak veya soğuk yiyecek içeceklerini seviyorsanız hassasiyet oluşursa bu amaçla üretilmiş diş macunu kullanmak rahatlatıcı olacaktır.

NASIL UYGULANIR

Uzman Dr. Onur Ademhan kompozit ile lamine edilecek bölgenin lokal anestezi ile uyuşturulduğunu belirtti. Çürüklerin temizlendiğini ve büyük dişlerin küçüldüğünü kaydeden Ademhan, kişinin diş rengine uygun kompozitin seçilip küçük katmanlar halinde diş yüzeyine yapıştırılarak diş sertliğine getirildiğini söyledi. “Cilalama işlemi, tedavinin son noktasıdır” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu