Güncel Haberler

Üvey kızına cinsel istismardan yargılanıyordu, mahkeme tutuklanma talebini reddetti! Avukata soruşturma başlatıldı

Aksaray’da yaşayan ve ilk eşinden boşanan AS, ikinci evliliğini 2009 yılında Can Emrah S. ile yaptı. Geçen yıl Kasım ayında AS, eşinin kendisine şiddet uyguladığı ve kızı E.’ye cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla polise şikayette bulundu. İlk evliliğinden olan Ç. Anne, kızını ölümle tehdit ettiği gerekçesiyle alıp başka bir şehre taşındı. AS, soruşturma altındaki ifadesinde, karısının kızına cinsel tacizde bulunduğunu ve buna karşı çıktığı için kendisine şiddet uyguladığını iddia etti. İfade alanı E.Ç. Üvey babasının kendisine cinsel tacizde bulunduğunu ve annesine sürekli tacizde bulunduğunu anlattı.

AÇIKLAMASINDAN SONRA YAYINLANDI

Gözaltına alınan Can Emrah S. suçlamaları kabul etmedi. İfadesinin ardından serbest bırakılan üvey baba hakkında 15 yıla kadar hapis cezası talep eden iddianame açıldı. İddianameyi kabul eden Aksaray 1. Ağır Ceza Mahkemesi ilk duruşma için 5 Ocak 2021 tarihini verdi. AS’nin avukatı Çağrı Ayhan Şenel mahkemeye başvurarak iddianamenin kabulü ile sanığın tutuklanmasını talep etti. Mahkeme bu talebi reddetti. Avukat tekrar mahkemeye başvurarak yurt dışına çıktığını iddia ettiği sanığın yerini tespit etmek için tutuklama kararı istedi. Mahkeme bu talebi de kabul etmedi.

SOSYAL MEDYADAN YANIT

Avukat Şenel sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Ben burada açıkça duyuruyorum; Aksaray 1. Ağır Ceza Mahkemesi üyeleri açık ve hatta hukuka aykırı hareket ediyor, suç işliyor. Bir çocuğun hayatından onlar sorumludur ve yarın o çocuğa veya annesine bir şey olursa, bundan ceza mahkemesi komitesi sorumludur ”.

DAVADAN ÇEKİLME HEYETİ

Aksaray 1.Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı, avukatla ilgili olarak savcılığa suç duyurusunda bulundu. Heyet, “yargılama hakkaniyet ve adil yargılama ilkeleri çerçevesinde yürütülemeyeceğini” belirterek davadan çekildi. Mahkeme dosyayı incelemek ve karara varmak üzere Üst Mahkeme Aksaray 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Dosyayı inceleyen Aksaray 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Mahkeme Başkanı olan hâkimin geri çekilme talebinin uygun olduğuna karar verdi ancak heyetin diğer 2 üyesinin çekilme talebinin kabul edilmedi.

İNCELEME AÇILDI

Aksaray Cumhuriyet Başsavcılığı ise şikâyet üzerine Avukat Şenel hakkında soruşturma başlattı. Talimatla savunması istenen Avukat Şenel, “Savcılıktan böyle bir tebligat alındığı söylendiğinde hemen stajyerimiz aracılığıyla belgeyi aldık ancak belgeleri incelediğimizde gördük. kendi dilekçelerimiz ve mahkeme kararlarımız vardı. Yargıcın şikayetini göremedim, ne ile suçlandığımı da bilmiyorum. İddia edilen suçu bilmeden ifadelerimi sunmamı istediler. Ayrıca mahkeme başkanı geri çekildiğinde; Taleplerimizi reddeden hakimler görevlerine devam ediyor. Diğer yargıçların da tarafsızlıklarını yitirdiklerini düşünüyoruz. Açıkçası, mahkemenin bir çocuğun mağduriyetlerini gidermesi beklenirken bunlarla ilgilenmesini anlamıyorum ”.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu