Güncel Haberler

Ünlüler ‘Haydi aşıya’ diyecek

Edinilen bilgiye göre Çin aşısının Türkiye’ye gelişinde gecikme yaşandı. Bu nedenle hazırlık ve aşılama süreci Ocak ayında başlayacak. Aşıya karşı toplumdaki tereddüt, kaygı ve olumsuz yargıyı kırmak için büyük bir kampanya hazırlandı. Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyeleri toplu olarak aşı yapacaklardır. Kampanyada sporcular ve sanatçılar da kullanılacak. Ünlü isimler halkı aşı olmaya çağıracak. Öncelik listesinde sadece sağlık personeli değil, tıp fakültesi son sınıf öğrencileri de yer alacak.

Yaygın aşılama

83 milyonluk nüfusun 60 milyonunun Haziran ayına kadar aşılanması planlanıyor. Ancak toplumda aşıyı tercih etme oranının yüzde 50-60 civarında olduğu biliniyor. Aşılama Türkiye genelinde eş zamanlı başlayacak. Sağlık kurumlarının yanı sıra organize sanayi bölgelerinde ve büyük işletmelerde işyeri hekimleri tarafından yapılacaktır. Huzurevlerinde ve cezaevlerinde bulunanlar da burada aşılanacak. Gerekirse aşılama için özel hastaneler devreye alınacaktır.

BAĞIŞIKLIK TAKİP EDİLECEK

Aşılama tamamlandıktan sonra sosyal bağışıklık izlenecektir. Koronavirüsün seyrine göre gerekirse yaz sonunda ikinci bir aşı yapılabilir. Virüs, göreceli virüsleri gibi yok olacak mı yoksa kış gribi gibi izlemeye devam edecek mi, izlenecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu