Güncel Haberler

Türkiye’yi rahatsız edecek NATO planına Almanya ve Fransa’dan destek!

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ve Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, NATO’nun modernizasyonunu öngören yeni stratejik kavrama tam destek verdiklerini açıkladılar.

Maas ve Le Drian, Salı günü başlayan NATO’nun reform planıyla ilgili resmi görüşmelerin ardından ortak bir açıklama yaparak, “Ortak hedefimiz NATO’nun şimdi ve gelecekte güvenlik politikası sorunları için iyi donanımlı olmasını sağlamaktır.” Uzmanların NATO’nun yeniden yapılanması için hazırlanan önerilere “sınırsız” destek verdiğini vurgulayan Maas ve Le Drian, bunun güvenlik ve savunma politikalarını güçlendirirken ittifakın “merkezi transatlantik platform” özelliğini de içerdiğine dikkat çekti.

Maas ve Le Drian, NATO içinde güvenlik politikasında tek başlarına hareket ettikleri için Türkiye’den doğrudan eleştirilmediler, ancak ortak bir açıklamada paylaşılan değer ve ilkelerin önemine “21. yüzyılda güvenlik bağlıdır” Gelecekteki zorluklara karşı bulabileceğiniz ortak yanıtlar bulup bulamayacağınız konusunda “ifadesi yer aldı.

REFORM PLANINA NELER DAHİLDİR?

Deutsche Welle Turkish’de yer alan habere göre NATO’da işbirliğini geliştirmeyi ve daha hızlı kararlar almayı hedefleyen reform planı, uzmanlar tarafından hazırlanan 138 öneriden oluşuyor. Ancak Türkiye’nin itiraz edebileceğine inanılan maddelerde önerilen öneriler var. Bunlardan biri, NATO üyesi olmayan AB ülkelerinin devlet ve hükümet başkanlarını NATO zirveleri çerçevesinde görüşmelere davet etmektir. Bu ülkeler arasında, Türkiye’nin Kıbrıs’taki varlığı nedeniyle bu öneriye yönelmesi bekleniyor.

Diğer bir öneri de Türkiye’nin NATO ortaklarında alınan kararların vetosuna karşı çıkmasının daha zor olabileceğini düşündü. İttifak içinde karar alma sürecini hızlandırmak için yapılan öneri, siyasi görüşmelerin artırılmasını ve yalnızca NATO karargahında değil, üye ülkelerde de görüşmeler yapılmasını içeriyor.

Salı günü NATO dışişleri bakanları toplantısında tartışılan planla ilgili son kararı NATO devlet ve hükümet başkanları verecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu