Güncel Haberler

Türkiye’den Belçika’ya Karabağ tepkisi

Sözcü Aksoy, Yukarı Karabağ ve 9 Aralık Anma Günü ile ilgili 1597 ve 923 sayılı kararlarla ilgili Belçika Temsilciler Meclisi’nde sorulan soruya yazılı cevap verdi.

Aksoy, “Bugün Belçika Temsilciler Meclisi’nin Dağlık Karabağ Genel Kurulu’nda alınan 1597 sayılı karar ne tarihsel, ne hukuki ne de sahadaki gerçeklerle örtüşüyor. Türkiye hakkında asılsız iddia ve suçlamalar da dahil olmak üzere bu kararı reddediyoruz. “ifadeleri kullandı.

Aksoy, bu kararın Belçika Temsilciler Meclisi’nin bazı parlamentoların tek yanlı Ermeni söylemine nasıl önyargılı davranarak iç siyasetteki dar menfaatlere rehin tutulmasının nasıl bir araç olduğunun açık bir örneği olduğunu vurguladı.

“Karar, Türkiye-Belçika ilişkilerine katkı sağlamayacak, bölgede barış ve istikrarın sağlanması çabalarına hizmet etmeyecek. Bu tür kararlar, Ermenistan’ı gerçekleri kabul etme sürecini geciktirerek sorumluluk almaktan kaçınmaya da teşvik ediyor. Diğer yandan Belçika Temsilciler Meclisi’nin aynı gün kabul ettiği 9 Aralık’ı soykırım kurbanlarını anma günü ilan etme kararında 1915 olaylarına yapılan atıf da özellikle hukukun temel ilkelerine aykırıdır. AİHM kararları. “

Aksoy, Belçika’dan beklentisinin aklı başında davranmak ve bu kararlar bağlamında ikili ilişkileri gölgede bırakacak adımlar atmaktan kaçınmak olduğunu belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu