Güncel Haberler

Türkiye’den ABD’nin yaptırım kararı sonrası ilk açıklama

Açıklamada şunlar belirtildi:

ABD, bugün S-400 hava savunma sistemlerini tedarik ediyor çünkü kararı tek taraflı yaptırımlar da dahil olmak üzere kınıyoruz ve Türkiye’yi açıklamayı reddediyoruz.

Türkiye, S-400 sistemleri zamanında tedarik koşullarından bahseden herkes tarafından iyi bilinmektedir. Nitekim Başkan Trump, Türkiye’nin haklılığı konusunda bu konuda bir dizi fırsat sundu.

Öte yandan ABD, S-400’lerin NATO sistemleri açısından bir zayıflık yaratacağını iddia ediyor da teknik bir temele sahip değil. Türkiye’nin yanı sıra NATO’ya bu konuda teknik bir çalışma grubunun kurulmasına, konunun siyasi önyargısından uzak bir yolla, objektif ve gerçekçi bir zeminde tekrar tekrar ele alınmasını teklif ederek katılacağını önerdi.

Bu bakımdan ABD’nin, meseleyi iki müttefike yakışacak şekilde diyalog ve diplomasi yoluyla çözme ve tek taraflı yaptırımlara başvurma önerimizi kabul etmemesi, her türlü izne sahip olmayan bir eylemdir.

Türkiye, ilişkimizin olumsuz yönleri üzerinde kaçınılmaz olarak etkileyecek olan bu karara karşı gerekli adımları atacak, uygun gördüğü ve yanıt zamanlamasında bulunacaktır. Türkiye, milli güvenliğin sağlanması için gerekli gördüğü tedbirleri almaktan kaçınmayacaktır.

Bu ruhla, bugün ABD, bu haksız yaptırımları yeniden gözden geçirmesini açıkladı ve büyük ve yanlışı bir an önce geri dönmeye davet ediyor, Türkiye meselesi olarak ittifak ruhuna uygun olarak, diyalog ve diplomasi yoluyla başa çıkmaya hazırız bir kez daha vurguluyoruz.

Kaynak: Haber Global

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu