Güncel Haberler

Türkiye’de de deneyleri yapılan CoronaVac aşısıyla ilgili önemli açıklama

Brezilya medyasında yer alan habere göre Pazartesi günü Sinovac’ın Bhutantan Enstitüsü müdürü Dimas Covas ve Sinovac’ın Kovid-19 aşısının deneyleri ve üretimi için işbirliği yaptığı Sao Paulo Eyalet Sağlık Bakanı Jean Gorinchteyn hakkında açıklamalarda bulundular. 3 denemenin son aşamasını tamamlayan CoronaVac aşısı.

Bhutantan Enstitüsü Direktörü Covas, CoronaVac’ın ülkede hemen kullanıma izin verecek etkinlik eşiğine ulaştığını ve bugün açıklanması gereken 3. aşama final denemelerinin sonuçlarının ek 15 talep ettiğini söyledi. Sinovac şirketinin diğer ülkelerde test ettiği aşının sonuçlarını aynı anda yayınlaması gerektiğinden günler.

Covas, test sonuçlarının açıklanmasındaki gecikmenin Sinovac ile imzalanan anlaşmanın bir gereği olduğunun altını çizerek, “Sinovac ile yaptığımız anlaşma nedeniyle bu sonuçların eşzamanlı açıklanması gerekiyor.” dedim.

“AŞILAMA PROGRAMIMIZA 25 OCAK’TA BAŞLAYACAK”

Sao Paulo Sağlık Bakanı Gorinchteyn, CoronaVac’ın etkinlik oranının Dünya Sağlık Örgütü’nün aşı adayının aşılanması için alt sınır olarak gördüğü yüzde 50 eşiğini aştığını ve bunun “kutlanacak bir şey” olduğunu belirtti.

Bhutantan Enstitüsü tarafından ölçülen CoronaVac verimlilik oranının diğer ülkelerden farklı sonuçlar gösterdiğini açıklayan Gorinchteyn, bu anlaşmazlık nedeniyle 3. faz deney sonuçlarının açıklanmadığını belirtti.

Gorinchteyn, aşının sahip oldukları verilerle Brezilya Sağlık Düzenleme Kurumu (ANVISA) tarafından onaylanabileceğini belirterek, ticari anlaşmalar kapsamında yer alan prosedürlere uyacaklarını ve sonuçların eş zamanlı olarak açıklanacağını sözlerine ekledi.

Aşılama planının bu şekilde devam ettiğini söyleyen Gorinchteyn, “Aşı burada Butantan Enstitüsü fabrikasında üretiliyor ve 25 Ocak’ta Sao Paulo eyaleti için aşılama programımıza başlayacağız.” Dedi. O konuştu.

CoronaVac’ın Anvisa tarafından kullanılmak üzere onaylanması için üçüncü aşama final test sonuçlarının 15 Aralık’ta açıklanması bekleniyordu ancak bu tarih 23 Aralık’a ertelendi.

Aşı adayının Brezilya’daki insanlar üzerindeki deneyleri, Temmuz ayının sonlarında, Sao Paulo eyaletinde biyolojik araştırmalar yapan Butantan Enstitüsü ile işbirliği içinde başladı. Ülkede 13 bin gönüllü üzerinde denenen aşı adayının deneyleri, beklenmedik bir yan etki nedeniyle 10 Kasım’da durduruldu ve 12 Kasım’da yeniden başladı. Sao Paulo eyaleti, aşının üretimi için gerekli teknolojiyi Butantan Enstitüsüne devretmek ve başarılı olursa 46 milyon doz aşı almak için Çinli ilaç şirketi ile anlaştı.

coronavac’ın klinik denemeleri Türkiye ve Brezilya’nın yanı sıra Endonezya’da yapılıyor.

Kovid-19 kaynaklı 188 binden fazla ölüm ve 7 milyon 300 binden fazla vaka ile Brezilya, dünyada salgından en çok etkilenen 3. ülke.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu