Güncel Haberler

Türkiye’de bu yıl 110 bin ton bal üretildi

Muhabirin OGM’nin verdiği bilgiye göre, Türkiye’de sürdürülebilir üretim için çalışan kuruluşlar arasında dünyanın en büyük bal üreticileri, birçok bölgede “orman balı” inşa etmeye devam ediyor.

Ülke genelinde 75 bin 274 hektar arazi üzerinde GDF arıcılarının kullanılmasına yol açan Muğla çam balı da dahil olmak üzere dünyanın ilk rezervi Türkiye’nin her bölgesinde el ele tutuşarak toplam 585 orman balı bulunuyor.

Türkiye’deki bal üretiminin ham piyasa değeri, ek gelir sağlamak için muhtemelen 450 milyon ila yaklaşık 150 bin hane arıcısı bulacaktı. Bu üretimin katma değerinin yaklaşık 1 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

OGM, 2023 yılında bu ürünün yıllık üretimini 40 bin ton çam balı olmak üzere 125 bin tona, bal ormanı sayısını 720’ye çıkarmayı hedefliyor.

Balda ekolojik dengeyi koruyarak sürdürülebilir üretim sağlamak ve özellikle orman köylülerine gelir sağlamak amacıyla 2010 yılında uygulamaya koyduğu “Bal Ormanları Eylem Planı” ile üretimde önemli bir artış sağlanmıştır.

2013-2017 yıllarında hayata geçirilen ve 2018-2023 dönemini kapsayacak şekilde geliştirilen proje sayesinde kovan sayısı 2010’dan 2020’ye yaklaşık 5,6 milyondan 8 milyona, bal üretimi 81 bin tondan 110 bin tona çıktı.

Kurum, son 2,5 yılda 17.998 hektar alan üzerine 167 bal ormanı kurarak arıcıların kullanımına sundu. Söz konusu tesislerin giderleri için 13,5 milyon lira, bal ormanı bakım giderleri için 2,5 milyon lira harcandı. Son 10 yılda bal ormanları tesisi ve bakım giderleri toplam 48,5 milyon liraya ulaştı.

BAL ÜRETİMİNİN YÜZDE 85’İ ORMANLARDAN SAĞLANIYOR

Arılar, doğada pek çok türün varlığını sürdürmede, dolayısıyla bitki gen kaynaklarının devamlılığında ve çeşitlendirilmesinde ve biyolojik çeşitliliğin korunmasında önemli rol oynadıklarından kestane, ıhlamur, akasya, ormangülü, yaban gülü ve ormanlık alanlardaki otsu bitkiler ve çiçekler de dikkate alınır. Üretiminin yüzde 85’i buradan sağlanmaktadır.

Bal ormanları yaratmanın ekolojik olduğu kadar ekonomik faydaları da vardır. Ormanların yaklaşık yüzde 50’si bozuk bir yapıya sahiptir. Bal ormanlarının kurulması ile bozulmuş alan miktarı azaltılır ve bitki örtüsünün gelişmesiyle topraklar erozyona karşı korunur.

ARICILIĞA UYGUN ALANLAR

Ormandan yararlanıp arıcılık faaliyetlerinde bulunacakların bulundukları yerin bölge orman müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.

Bal ormanları kurulmadan önce söz konusu alanda flora ve bitki örtüsü çalışmaları yapılarak arıcılığa uygun nektar ve polen bitki yoğunluğu belirlenir. Daha sonra bu bilgilere göre ne kadar ekim / dikim ihtiyacı belirlenir. Bu sayede bal ormanına yerleştirilecek arı kolonisi sayısı yaklaşık olarak hesaplanır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu