Güncel Haberler

Türkiye Doğu Akdeniz’i 5 ayrı bölgeden izleyecek!

Türkiye bir yandan Doğu Akdeniz’de kalıcı bir çözüm ararken bir yandan panel diğer yandan sahadaki araştırmalarına devam ediyor. Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi, 82. günün sonunda Demre sahasında iki boyutlu sismik etütlerini tamamlayarak Antalya Limanı’na döndü. Yunanistan Doğu Akdeniz ve ilgili masanın yanaşmazkta oturması Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin bu konudaki istikrarlı duruşunu devam ettireceğine vurgu yapıyor.

Ancak önümüzdeki dönemde bölgede güvenliğin artırılması için önemli bir adım atılıyor. İçişleri Bakanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı olarak Doğu Akdeniz’de 5 ayrı bölgede Sahil İzleme İstasyonu kuracak. Bu istasyonlardan üçü KKTC’nin Zafer Burnu, Zeytinlik ve Sadrazamköy bölgelerinde inşa edilecek. Diğer 2 istasyon Hatay’da Kel Dağ’da ve Mersin’de Anamur’da olacak. Bakanlık, önümüzdeki yıl bu bölgelerde istasyonlar kurmayı planlıyor. Bu sayede Doğu Akdeniz’in her santimetresi adım adım takip edilebiliyor.

Sahil İzleme İstasyonu sisteminin özellikleri de dikkat çekicidir. İstasyonlar; Seçilen gemi tipi için güvenlik bölgesi tanımlama, giriş, çıkış, hız ve hızlanma alarmı, gemi tanımlama ve seyir bilgilerinin kontrolü, uzaktan kumanda sistemi, hareket algılama ile donatılacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu