Güncel Haberler

Türk Tabipleri Birliği’nden “aşı” açıklaması! Sağlık Bakanlığı’na çağrı

TTB, Bilim Kurulu toplantısının ardından 2 Aralık 2020’de yapılan açıklamada, Türkiye’de aşılar ve aşılama süreci konusunda yapılan açıklamaya rağmen, halk arasında belirsizliğin, aşının ne kadar sürdüğünü, kaç dozun öncelikle kiminle, aşı ile ilgili programların mevcudiyetinin hızlı bir şekilde halkla paylaşılması istendi.

Ülkelerin, World Medical Association Helsinki Etik Beyannamesi ile belirlenen etik ilkeler çerçevesinde bağımsız kuruluşların aşı ruhsatlandırma çalışmalarına uyabilecekleri açıklamasında, ancak uluslararası bağımsız denetim kuruluşlarınca ruhsatlandırılmış ve yaptırılmamış bir aşı çalışması bulunmamaktadır. Klinik deneme süresinin tamamlanması, bu nedenle bazı uyarılar ve taleplerin paylaşılmasına ihtiyaç olduğu ifade edildi.

Şeffaflığa vurgu

“Aşıların hangi ülkede üretildiği, hangi şirketin ürettiği önemli değil.” Değerlendirilen açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Aşı için önemli olan Kovid-19 tarafı tüm dünyada bilimsel ve etik kurallara göre ruhsatlandırılmalı ve Türkiye’deki toplumun tüm kesimlerine eşit ve adil bir şekilde taşınmalıdır. Aşının her adımı, Ar-Ge çalışmalarından ruhsatlandırma ve sunuma, soğuk zincir taşımacılığından dağıtım ve idareye kadar günlük siyaset, rekabet ve ticaret konusu dışında bırakılmalıdır.Bu kapsamda herhangi bir anlaşma / sözleşme için Sağlık Bakanlığı Kovid-19 aşısı önceden imzalayarak, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu üzerinde siyasi baskı da olan bir kamu kurumu neden olmasın Sağlık Bakanlığı, aşıların ruhsatlandırma süreçlerini, etkinlik ve güvenliklerine ilişkin belgeleri kamuoyu, basın ve işçi-meslek mensubu ile şeffaf bir şekilde paylaşmalıdır kuruluşlar.

Türk Tabipleri Birliği, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) listesinde yer alan 219 Kovid-19 aşı adayının Ar-Ge çalışmalarında, klinik araştırmalar aşamasında yaptığı açıklamada, aşamaları ve ruhsatlandırma aşamalarını titizlikle takip ettiklerini, her aşının da uygulanacağını vurguladı. Türkiye inceleneceği ve topluma bilgi verileceği kaydedildi.

Açıklamada, “Sağlık Bakanlığını, halkı Kovid-19 aşı politikasının nasıl izleneceği konusunda bilgilendirecek bir toplantı düzenlemeye, bilim adamlarının talep ettiği verileri paylaşmaya, aşılama uygulamalarının her alanında şeffaf olmaya çağırıyoruz. Sağlık gibi aşı da toplumun her kesiminin mazeretsiz olarak ücretsiz yararlanabileceği bir haktır. “ifadelerine yer verildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu