Güncel Haberler

Turist kılığında denetim yapan zabıtalardan taksilere ceza

Pandemi döneminde taksi şoförlerine yönelik şikayetler artarken sivil polis onları teftiş etti. Polisler turist gibi taksilere binip inceleme için İstanbul’u gezdi. Uygulamada ekipler taksimetre açmadan yüksek fiyatlar isteyenler ve “zamanı değiştir” diyerek mazeret uyduranlarla da karşılaştı. Elinde valiziyle yakın bir adrese yabancı dilde gitmek istediğini söyleyen Handan Toperi’den taksimetre açmadan 40 TL ücret istendi. Turist rehberleri ise turistleri taksimetre açmaları konusunda uyardıklarını belirtti.

“TURİST OLARAK DENETLENEN EKİPLERİMİZ” turist kılığına giren polis memurlarından taksilere verilen cezalar

Yoğun şikayetler üzerine sahaya sivil olarak geldiklerini belirten İstanbul Büyükşehir Belediyesi Emniyet Müdürü Engin Ulusoy, “İBB Emniyet Müdürlüğü olarak sivil polis ekipleri oluşturduk. Oluşturduğumuz polis ekiplerimiz hem eş hem de turist görünümünde İngilizce, Almanca ve Arapça konuşan turistler nezdinde ellerinde valizleri ile taksileri durdurup kısa mesafeler sunuyor. Bunu kabul etmezlerse, onlara karşı idari işlem başlatırız. Para cezası olarak 392 lira. Ancak daha büyük bir yaptırım var. Ticari taksilerin izinleri 10 gün süreyle askıya alındı. Çalışamazlar. Sürücü izinleri askıya alındı. Onlar da taksi kullanamıyorlar “dedi.

“577 TAKSİ SÜRÜCÜSÜNÜ SESLENDİK” turist kılığına giren polis memurlarından taksilere verilen cezalar

Denetimlerin kesintisiz devam edeceğini belirten Ulusoy, “Şimdiye kadar yaptığımız denetimlerde 577 denetim yapıldı. 577 taksi şoförü esnafını sivil bir şekilde teftiş ettik. 24 tanesine söylediğimiz işlemleri uyguladık. Sadece kısa mesafeden gitmedikleri değil, taksimetreyi açmadıkları ve böyle bir teklifle geldikleri ya da onları uzun mesafeden dolandırmak istedikleri. Bunlar aynı zamanda farklı cezalara ve yaptırımlara da neden olur. Bu denetimler kesintisiz devam edecek. “Şu anda Sultanahmet, Eminönü, Karaköy, Taksim gibi turistik meydanlarda ve havalimanlarında incelemelere devam ediyoruz”.

“15 TL’YE TEK YERE 40 TL TALEP EDEN TAKSİ Şoförü olduk” turist kılığına giren polis memurlarından taksilere verilen cezalar

Turist gibi taksiye binen Handan Toperi, İBB Emniyet Müdürlüğü personeline anlattı. Toperi, “Bir turist olarak elimde bavulla pek çok noktada bulundum. Taksileri durdurduğumuzda kısa bir mesafe teklif ettiler. Önce Almanca konuştum sonra yarı Türkçeye çevirdim ve turist olduğumu anladıkları anda taksimetreyi açmadılar. Doğrudan bir ücret karşılığında geldiler. Ben de bunun nedenini sordum. Taksimetreyi açması gerektiğini söyledim. Gerekli olmadığını söylediler, zaten bu fiyattı. 15 TL’lik bir yer için 40 TL isteyen taksicilerimiz vardı. Sonra kendimi tanıttım ve ona aracı kenara çekip evraklarını teslim etmesini söyledim. Takside biraz korku, biraz panik ve çok fazla sürpriz vardı. ‘Ben zaten müşteriye gidecektim, sadece yolda mıyım diye sordum, alırım’ gibi bahanelerle geldiler ”dedi.

REHBERLER TURİSTLERİ UYARMALI turist kılığına giren polis memurlarından taksilere verilen cezalar

12 yıllık turist rehberi Kenan Tezol, turistlerin bu durumdan çok şikayet ettiğini söyledi. Tezol, “Turistleri gezdirirken bazen taksiye ihtiyaç duyduğumuzda grubun başındaysam bizi alamazlar. Çünkü ben varım. Turist tek ise, hemen karşılıyorlar. Daha sonra müşteriye daha önce fiyatı söylemezsem taksiciler biraz daha yüksek bir fiyatla alıyor. “Turistlerimi uyarmalıyım” dedi.

turist kılığına giren polis memurlarından taksilere verilen cezalar

30 yıllık turist rehberi Atilla Şirvanlı, turistleri taksi şoförleri için taksimetre açmaları konusunda uyardığını belirterek, “Bazen turistlerden şikayet alıyoruz.

turist kılığına giren polis memurlarından taksilere verilen cezalar

Bir taksimetre ile gitmenizi söylüyoruz. Turistleri taksimetre kullanmaları konusunda mutlaka uyarıyoruz. Bir zamanlar genç bir aile vardı. Yanlarında çocukları vardı ve yağmur yağıyordu. Turist gibi taksiye bindim. Daha sonra Türk olduğumu anladığımda, keşke yüzünün şeklini görebilseydiniz. Çok kızmıştı ”dedi.

turist kılığına giren polis memurlarından taksilere verilen cezalar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu