Güncel Haberler

Trump, Türkiye’ye yönelik yaptırımları da içeren bütçeyi veto etti

Trump, Kongre’ye yazdığı bir notta, Senato ve Temsilciler Meclisi’nde kabul edildikten sonra onay için sunulan NDAA’yı veto ettiğini belirtti.

Başkan Trump, “Ne yazık ki, bu yasa tasarısı kritik ulusal güvenlik sorunlarından yoksun ve Amerika’ya öncelik verdiğim ulusal güvenlik ve dış politika eylemlerimle çelişiyor. Bu fatura, Çin ve Rusya’ya bir armağandır. “ifadeleri kullandı.

Temsilciler Meclisi ve Senato’dan 3 oyda 2’den fazla oyla geçen yasa tasarısı tekrar Kongre’ye dönecek ve aynı çoğunluğu yakalaması durumunda Trump’ın vetosu geçersiz sayılabilir.

– Faturada ne var

Tasarı son haliyle Savunma Bakanlığı (Pentagon) için 635,5 milyar dolar temel bütçe, 69 milyar dolar savaş fonu olarak bilinen “Yurtdışı Muhtemel Operasyonlar Fonu” ve 8,9 milyar dolar savunma ile ilgili giderlerdir. tasarının yargı yetkisi dışında. milyar dolarlık bütçe ayrıldı.

Ayrıca Enerji Bakanlığı bütçesi altında nükleer kapasite ile ilgili savunma harcamaları için 26,6 milyar dolarlık bir bütçe belirlendi.

ND’nin önerisi Çin’e karşı “Pasifik Caydırıcılık Girişimi” nin kurulmasını öngörürken, Pasifik bölgesindeki ABD askeri gücünü güçlendirmek ve desteklemek için bu girişim için Hint-Pasifik Kuvvetleri Komutanlığı bütçesine 2,2 milyar dolar daha tahsis edildi. bölgedeki ortaklar ve müttefikler.

– Rusya ile askeri ilişkilerde artan kısıtlamalar

Tasarı, ABD ordusunun Rus ordusuyla ilişkilerine getirdiği kısıtlamaların artırılması ve Rusya’nın Kırım’daki egemenliğini tanıyacak eylem ve faaliyetlerin yasaklanmasına ilişkin maddelere dikkat çekti.

Tasarı, Rusya’ya yönelik faaliyetler kapsamında Ukrayna’ya 75 milyonu silah olmak üzere 250 milyon dolarlık savunma yardımı yapılmasını da öngördü.

Tasarıda, Avrupa Caydırıcılık Girişimi için önceki bütçe kanunlarında belirlenen 3,7 milyar dolarlık fonun tamamının bu bütçe kapsamında sağlanması talep edildi.

– Almanya ve Kore’de asker sayısını azaltan yasaklar

ABD Başkanı Trump’ın Almanya ve Güney Kore’den asker çekme planına ilişkin tasarıda, gerekli şartlar sağlanmadıkça değerlendirme süreci tamamlanmadan önce Güney Kore’deki asker sayısının 28.500’ün altında, Almanya’daki asker sayısının ise 34.500 olduğu belirtiliyor. onaylanmış. şöhretin altına düşmek yasaktır.

Tasarıdaki “ABD özel kuvvetlerinin ABD ortaklarını düzensiz savaşta destekleme gücünü artırma” maddesi dikkat çekti. ABD daha önce hibrit savaş ve düzensiz savaşla ilgili strateji belgesini yayınlamıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu