Güncel Haberler

Tokyo’daki balık pazarında geleneksel yeni yıl mezatı

Japonya’da Toyosu Balık Pazarı’nda düzenlenen geleneksel Yeni Yıl müzayedesinde 208 kilogramlık mavi yüzgeçli orkinos 1,5 milyon liraya alıcı buldu.
Her yıl Japonya’da geleneksel olarak düzenlenen balık müzayedesi, bu yıl Tokyo’daki Toyosu Balık Pazarı’nda yapıldı.

Yerel saat 05:00 sıralarında başlayan müzayedede, açılan müzayedede onlarca ton balığı satışa sunuldu. Aomori eyaletinde faaliyet gösteren balıkçılar tarafından yakalanan 208 kilogram mavi yüzgeçli orkinos, 20,84 milyon yen (yaklaşık 1,5 milyon lira) karşılığında alıcı buldu.

Kilosu yaklaşık 7 bin liraya mal olan balığın sahibi olan deniz ürünleri toptancısı Yukitaka Yamaguchi, fiyatı “makul” olarak nitelendirdi. Yamaguchi, tüm olumsuz haberlerin ortasında müzayedede iyi bir sonuç elde etmekten memnun olduğunu ifade etti.

OLAĞANÜSTÜ ETKİ

2019 yılında, tarihi Tsukiji Balık Pazarı’nın Toyosu’daki yeni adresine taşınmasının ardından 278 kilogramlık mavi yüzgeçli orkinos, 333,6 milyon Yen (yaklaşık 24 milyon lira) rekor bir fiyata alıcı buldu.

Geçen yılki açık artırmada 276 kilogram ton balığı için en yüksek teklif 193,2 milyon yen (yaklaşık 14 milyon lira) oldu. Bu yıl yarışta ödenen miktarın önceki yıllara göre oldukça düşük olması, “Kovid-19 salgınının lokanta sektörüne etkisi” olarak yorumlandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu