Güncel Haberler

Ticaret Bakanlığı: LGBT ve gökkuşağı temalı ürünlerin +18 uyarısı konulmadan satışı yasaya aykırı

Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdür Yardımcısı Oğuz Şahin’in imzasıyla gönderilen mektupta, e-ticaret siteleri üzerinden satışa sunulan ürünler LGBT ibaresi ve +18 yaş uyarısı olmaksızın LGBT ve gökkuşağı temaları özellikle çocukların gelişimini etkileyecektir “. Birçok tüketici başvurusunun yapıldığı belirtildi.

Yazıda, “Söz konusu ürünlerin tanıtımını yapmak ve 18 yaşına kadar herhangi bir uyarı yapılmaksızın piyasaya sürülmesinin yasal mevzuata aykırılık teşkil ettiği” belirtildi. Bu ibareyi kullanmadan satışa sunan kişi ve kuruluşlara yönelik reklamların durdurulmasına karar verildiği belirtildi.

“Bu kapsamda ülke genelinde tüketiciler tarafından yaygın olarak kullanılan e-ticaret platformları ile ilgili bilgilerinizin bu konuya duyarlı olması ve yukarıda belirtilen tedbirlerin alınması” başlıklı yazıda sizden bilgi talep ediyorum. ve 2015 yılında yürürlüğe giren Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin 24 üncü maddesinin birinci fıkrasının a ve f bentlerine atıfta bulunulmuştur.

“ÇOCUKLARI KORUMAK İÇİN BİR KARAR”

BBC Türkçe’ye bilgi veren Ticaret Bakanlığı kaynakları, kararın çocukların korunması için Reklam Kurulu üyelerinin oybirliğiyle alındığını belirttiler:
“Bu karar, Reklam Kurulunun oybirliği ile aldığı bir karardır. Aralarında Sağlık Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Türk Tabipleri Birliği ve Türkiye Barolar Birliği’nin de yer aldığı Reklam Konseyi hem kamuoyu hem de sivil toplum kuruluşlarının üyeleri olarak oluşur. Reklam Kurulu’nun 9’u sivil toplum kuruluşları ve meslek kuruluşlarından olmak üzere 19 üyesi bulunmaktadır.

“Karar, çocukları korumak için alınan bir karardır. Reklam Kurulu’nun çocukları etkileme olasılığı bulunan çocuklara yönelik reklamlara ilişkin düzenlemeleri olduğu dikkate alındığında, çocukların bu tür ürünlerin reklamlarına doğrudan maruz kalması çocukların zihinsel, psikolojik ve sosyal gelişim özelliklerini olumsuz etkileyebilir; dolayısıyla bu tür ürünleri satışa sunarken +18 yaş uyarısı dahildir. Bu karar, çocukların sunmasının doğru olacağı belirtilerek verildi. “

“Bu kararda ürün satışına ilişkin bir yasak bulunmamakta ve bu tür ürünleri satan platformların sitelerini ziyaret edenlere çocukların korunması için sadece +18 yaş uyarısını içermesi gerektiği belirtilmektedir.”

Yönetmeliğin 24. maddesinin birinci fıkrasında “Çocuklara yönelik veya çocukları etkileyebilecek reklamlar ve çocukların oynadığı reklamlar” ile ilgili düzenlemeler yer almaktadır.

Bu paragrafın a bentinde “Çocuklar; Fiziksel, zihinsel, ahlaki, psikolojik ve sosyal gelişim özelliklerini olumsuz etkileyebilecek herhangi bir ifade veya görüntü içeremez “ve f bendinde” Kültürel, ahlaki ve olumlu sosyal davranışları bozacak, değiştirecek veya aşağılayacak unsurlar içeremez ” .

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu