Güncel Haberler

Tepkilere neden olan villayla ilgili yeni gelişme

Özel Çevre Koruma (ÖÇKB) Alanı ve 1. Derece Doğal Sit Alanı’nda ‘Ziyat Koyu’ olarak adlandırılan bölgede, Üçağız Yarımadası’nda, Demre’de tarihi ve doğal güzellikleriyle öne çıkan Kekova’nın karşısında. İki katlı bina yaklaşık 10 yıl önce bir şirket tarafından satın alındı. İngiliz Cloudya Jamey Hankes’in ana ortağı ve Demre üyelerinden biri olduğu belirtilen Seksen Beş Doksan Beş adlı şirkete tescilli kaçak bina yıkılmış ve bünyesinde alınan Yapı Kayıt Belgesi ile yeni bir villa inşa edilmiştir. ‘Yeniden Yapılanma Barışı’ kapsamı. Doğa harikası yarımadada pandemi sürecinde inşa edildiği belirtilen villanın büyük bir kısmı tamamlandı. Villadan denize inmek için bir merdiven, merdivene bitişik bir iskele, sol tarafta oturma, güneşlenme ve şezlonglar için çardak tarzı bir yapı ve uca yakın yaklaşık 40 panelden oluşan güneş enerjisi sistemi kuruldu. adanın.

VATANDAŞLAR ŞİKAYETÇİ

Villa ile ilgili bazı vatandaşlar Cimer, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Demre Belediyesi gibi ilgili kurumlara şikayette bulundu. Şikayet üzerine Demre Belediyesi, yarımadanın güney kesiminde, Üçağız Limanı’nın karşısında, ancak denizden ulaşılabilen villanın yapımını mühürledi. Ancak Yapı Kayıt Belgesi nedeniyle Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne başvurdu. Gerek şikayet gerekse Demre Belediyesi’nin başvurusu üzerine başvuru, İl Çevre Müdürlüğü tarafından ÖÇKB ve Tabiat Sit Alanı olması ve Kıyı Kanununa aykırı olması nedeniyle Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’na gönderilmiştir. ve Kentleşme. Komisyon, bu konuları dikkate alarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan görüş istedi.

CEZA RAPORU BULUNDU

Bakanlığın ilgili birimlerinin incelemesinde, villa dahil 7 ayrı binada alınan Yapı Kayıt Belgesi’nin iptaline ilişkin görüşünü dile getirdi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Yapı Kayıt Belgesini iptal ederek yıkımı için kararı Demre Belediyesi’ne gönderdi. Demre Cumhuriyet Başsavcılığına, ilgili şirket yetkilileri hakkında yalan beyanda bulunduğu için suç duyurusunda bulunuldu.

villa hakkında tepkilere neden olan yeni gelişme

KARAR BELEDİYE GÖNDERİLDİ

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü kararına ulaşan Demre Belediyesi, 30 Ekim Cuma günü Belediye Başkanı Okan Kocakaya başkanlığında meclis toplantısı düzenledi. Toplantıda hem villanın hem de çevresindeki binaların yıkılmasına karar verildi. binaların metrekare bazında ilgili şirkete idari para cezası verildi. Villa’nın yıkımı için 30 günlük yasal sürenin sona ermesi için son tarih 10 Aralık olarak belirlendi. İptal Edilen Yapı Kayıt Belgesi aşağıdaki yapıları içerir;

169 nolu bina, 27 m2 tek bağımsız bölüm, 6,5 m2 enerji odası, 66 m2 tek katlı bina, 15 m2 mutfak bölümü, 94 m2 su deposu, 161 m2 yüzölçümlü iskele.

İSTENEN YÖNETİCİ DURDURMA

Demre Belediyesi’nin kaçak villayla ilgili aldığı yıkım kararı için Antalya 4. İdare Mahkemesi’ne yapılan başvuruda yürütmeyi durdurma kararı istendi. Avukat Ahmet Berker tarafından Antalya ili Demre ilçesi Üçağız Mahallesi Gökbucak mevkiinde ‘Seksen Beş Doksan Beş İnşaat Emlak Turizm ve Ticaret Şirketi’ adına açılan yürütmenin durdurulması durumunda Hakan Genç’in davacı şirket adına. İzinsiz başvurular nedeniyle 3194 sayılı kanunun 42. maddesi uyarınca 63 bin 437 Türk Lirası idarî para cezası verilmesi, izinsiz başvuruların yasallaştırılmasına bir ay verilmesi, kaçak yapının bir ay içinde yıkılması ve boşaltılması, varsa Olmazsa, belediyenin tahliye işlemlerini yürüteceği kanundan ayrı olduğu belirtilerek yürütmenin durdurulması talep edildi.

MAHKEMEDEN 18 KASIM’DAKİ İNFAZI DURDURMA KARARI

Antalya 4. İdare Mahkemesinin oybirliği ile aldığı kararda 2577 sayılı İdari Yargı Kanununun 27. maddesinin ‘Yürütmenin Durdurulması’ başlıklı ikinci fıkrasında ‘ savunma alındıktan sonra yeniden karar verilecek uygulamada, “idarenin savunması savunmaya alınmadan durdurulabilir” hükmü kapsamında yapılan değerlendirme neticesinde, savunmanın alınmasına karar verildi. belediye ve yeni bir karar verilene kadar infazın durdurulması ”. 18 Kasım 2020’de verilen mahkeme kararında Demre Belediyesi’nden savunma istendi. Ayrıca Demre Belediyesi’nden davayla ilgili 10 belge ve bilgi talep edildi.

‘GELECEK HAFTA İÇİNDE İTİRAZ EDECEĞİZ’

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu