Magazin

‘Teknoloji bağımlılığında birinci sorumlu anne-babaların elindeki telefonlar’

Kitle iletişim araçlarının artması ve çeşitlenmesi, teknoloji bağımlılığının artmasına neden oldu. Televizyonlardan bilgisayara, tabletlerden cep telefonlarına kadar pek çok aracın kullanımıyla gelişen teknoloji bağımlılığı, ailelerin ve bireylerin yaşadığı sorunlardan biri haline geldi. Koronavirüs salgını ile birlikte okulların kapanması, internet ve televizyondaki çevrimiçi eğitim, ilk ve ortaokul çağındaki çocukların sosyalleşmesine engel oluşturdu.

‘TEKNOLOJİNİN HAYATIMIZI GERÇEKLEŞTİRMESİ BİR ZORLUK’

Teknolojinin tehlikelerine dikkat çeken Psikiyatrist Savaş Öztürk, “Teknoloji doğru kullanıldığında hayatımızı kolaylaştırıyor, bilgi almak, yakınlarımızla canlı iletişim kurmak, film izlemek, film izlemek için kullanabileceğimiz bir alan. oyun oynamak, mesleğim ve hobilerimle ilgili yenilikleri takip etmek. “Başladığında bir sorun var.”

‘ERKEKLER İÇİN KIZLARA GÖRE 2-3 KAT DAHA YÜKSEK’

Teknoloji bağımlılığının erken yaşlarda başladığını vurgulayan Öztürk, “Özellikle 12-18 yaşları riskin en yüksek olduğu dönemler olarak görülüyor. Cinsiyetler arasındaki farka bakıldığında internet bağımlılığının erkeklerde kızlara göre 2-3 kat daha fazla olduğu görülmektedir. İnternette geçirilen zamanın içeriğinde de kız ve erkek çocuklar arasında bazı farklılıklar vardır. “Sohbet programlarında kızlar okumaya veya sohbet etmeye daha çok vakit ayırırken erkeklerin sporu ve şiddet oyunlarını tercih ettiği görülüyor.”

‘TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI TEDAVİ EDİLMESİ GEREKEN HASTALIKTIR’

Günlük yaşam için İnternet gereklidir. Uzaktan eğitimin hayatımıza yoğun bir şekilde dahil olduğunu belirten Savaş Öztürk, gerekli kontroller sağlanmadığında önemli sorunlara yol açtığını söyledi:

“İnternet bağımlılığı bireyi beden ve ruh sağlığı açısından olumsuz etkiler ve sonrasında aile, okul, iş ve sosyal yaşamda sorunlara neden olur. Teknoloji bağımlılığında ilgili davranışın bağımlılık yapıcı, uyarıcı ve pekiştirici özelliklere sahip olduğu söylenebilir. Kişinin internet üzerindeki kontrolünü kaybetmesiyle başlayan, zamanla kişide psikolojik rahatsızlıklara neden olan ve bir uzman ile tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. İnternet bilinçli kullanıldığında insan hayatını kolaylaştırma amacına hizmet eder. “

TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞINDAN İLK SORUMLU

Ebeveynlerin cep telefonlarını ve tabletlerini ellerinden düşürmediklerini, bu durumda çocuklara verdikleri ‘interneti çok kullanmak’ gibi tavsiyelerin anlamsız olduğunu belirten Öztürk, “Teknoloji hayatımıza tamamen girdi. Çocuklarımıza teknolojiyi doğru kullanmayı öğretmeliyiz. Çocuklarımız bizi örnek alacağından davranışlarımıza dikkat etmemiz gerekiyor. Telefonumuz varken çocuğa ‘Dersi çalış, internetten çık’ demek bir anlam ifade etmiyor. Yani çocuklarımıza internetin beden dilimiz ile iyi olduğunu söylerken ağızlarımızla internette çok fazla vakit geçirmemeleri gerektiğini söylüyoruz. Ama çocuklar gördüklerini taklit ederler, kelimeleri değil. Buradaki en büyük örnek ebeveynler. Ebeveyn sürekli telefonda, internette ve sosyal medyada vakit geçiriyorsa, çocuğa söylese bile, çocuk genellikle kelimelerden ziyade ebeveynin davranışını taklit eder. Bu yüzden çocuklarımıza iyi bir örnek olmalıyız. “Teknoloji bağımlılığından ilk suçlananlar ebeveynlerin elindeki telefonlar.”

İNTERNET BAĞIMLILIĞI NASIL ANLAŞILIR?

Salgın nedeniyle çocukların internet ve televizyon karşısında daha fazla vakit geçirdiğini anlatan Savaş Öztürk, internet bağımlılığını şu sözlerle dile getirdi:

“Teknoloji bizi kontrol altında tutuyor. Çocuklarımız internet karşısında her zamankinden daha fazla vakit geçiriyorlarsa, sözlerini tutamıyorlarsa, interneti bugün ya da yarın için azaltacaklarını hatta daha da artıracaklarını söylüyorlarsa ve çocuklarımızda bir boşluk varsa, sıkıntı yaşıyorsa ve internete erişemedikleri zaman öfke saldırısı, dikkatli olmalıyız. İnternette vakit geçirdiği için başka faaliyetlere zaman ayıramıyorsa çok önemlidir.

‘İNTERNET KULLANIMINDA ZAMANINDA VE İÇERİKTE ÖNEMLİ’

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu